| DollaMica a întrebat:

Ce rasa de caine e cea mai potrivita pentru un apartament in care locuieste o singura persoana? Vreau un caine frumos si inteligent.

10 răspunsuri:
| symy_1713 a răspuns:

Bichonii sunt foarte atasati de stapanii lor si, crede-ma sunt foarte inteligenti! Pentru un apartament ar fi bun un caine de talie mica sau daca este de talie mai mare sau medie sa nu aiba nevoie de foarte multa miscare. Ar fi potriviti : rase de talie mica - yorkie, bichon maltez, frise, havanez, bolognese, westie; talie medie : cocker spaniel, chow chow, caniche. Sper ca te-am ajutat...happy

| Pirkko a răspuns:

Ceea ce mi se pare mie mai important... Ce autonomie doresti pentru el si ce activitati vei avea cu el? De exemplu, eu m-am indragostit de o rasa. Am un caine de vanatoare. Si m-am schimbat total. Imi petrec timpul in natura, indiferent de timp, nu sunt atent daca ma murdaresc sau nu, am o complicitate totala cu cainele meu, ma insoteste peste tot, mergem la vanat ( incredibil, pentru mine!), l-am salvat de la inec (desi mi-e groaza de apa), m-a salvat de la o agresiune... suntem nedespartiti! Avem o relatie fantastica! Iti doresc sa ai parte si tu!

| DollaMica explică (pentru Pirkko):

Multumesc! Mi-ar placea sa am si eu o relatie asa frumoasa cu viitorul meu caine happy Nu sunt tocmai genul sportiv, dar mi-ar placea foarte mult sa am activitati de genul asta cu animalul meu. Eu cant, dansez, sunt o fire mai artista, dar de mica imi doresc un caine si nu l-am putut avea. Voiam un bichon, apoi m-am gandit ca mi-ar placea un caine inteligent, nu doar dragut. Cainele tau ce rasa e?

| Pirkko a răspuns (pentru DollaMica):

Eu am un smooth fox-terrier, alb-negru, rara combinatie... Sincer, si eu eram cam gingas. Soarece de bibilioteca, fragil, plimbari pe trotuar, partea mea sportiva se limita la fitness si jogging. N-am renuntat la partea soarece de biblioteca, fac jogging cu Max (cainele meu), tot haine sensibile port dar mi-am cumparat o masina de spalat foarte performanta. Max vine cu mine la serviciu, la cumparaturi, la plimbare...Este foarte inteligent, invata repede, este foarte sensibil cu copiii. E adevarat ca are parinti exceptionali, campioni etc, dar sa stii ca nu e primordial. E important, mai ales pentru garantia sanatatii lui. Daca vei cauta informatii pe internet, vei gasi multe informatii despre rasa. Oricum, sa stii ca toti cainii sunt inteligenti, trebuie educati, interesati si astfel poti sa obtii ce doresti. Specific ca eu sponsorizez si asociatii pentru protectia animalelor, gasesti caini deosebiti printre maidanezi, sa stii! Nu trebuie sa fim obsedati de pedigree, e o eroare... happy

| DollaMica explică (pentru Pirkko):

Stiu, eu iubesc toti cainii happy Doar ca as vrea sa locuiesc in casa cu unul vaccinat, mai ales ca mama considera ca animalele sunt cele mai mari detinatoare de microbi.Multumesc mult pentru raspuns!

| DonyHD a răspuns:

Cocker spaniol.

| calinut1 a răspuns:

Golden retrivar daca am scris corect rasa. sunt super inteligenti si prietenosi

| riddhima a răspuns:

Nu depinde de rasa depinde de caine

| riddhima a răspuns:

Dar ti-as recomanda un pichinez

| DollaMica explică:

Imi doresc de mica un caine, si acum nu stiu ce rasa de caine ar fi potrivita. Imi plac tot felul de caini, atat cei mici si dragalasi cat si cei mai mari. M-ar interesa pararea voastra referitoare la inteligenta cainilor. Ce rasa ar fi atat inteligenta si usor de dresat, cat si placuta ca aspect?