| RazvanSmile a întrebat:

Ce rasa de caine sa imi iau? thinking Vreau un caine destul de mare,prietenos, dar care sa ma apere la comanda mea.

Răspuns Câştigător
| totElodia a răspuns:

Bun, avem asa :
Bulldog american.
Cane Corso.
Ciobanescul de Maremma.
Ciobanescul Mioritic.
Ciobanescul romanesc carpatin.
Terra Nova.
Leonberger.
Acum ramane la latitudinea ta. Toti au exceptionale calitati fizice si intelectuale. Sunt de o frumusete izbitoare, si au un spirit de protectie superior pentru ca au calitati intelectuale avansate. Deci e o decizie chinuitoare. Acum ramane doar sa alegi in functie de preferinte.
P.S : sa imi spui si mie care iti place mai mult happy.

22 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Rottweiler, Doberman si Ciobanescul German.

| AnonimKidd a răspuns:

Eu am unchow chow. E asa dragut! Al meu nu musca, nu latra, e pufos si imi place tare tare mult! E ascultator si e maro. Apropo poate te intereseaza topul acesta http://caplimpede.ro/top-10-cei-mai-buni-caini-de-paza-foto/. E vorba despre caini de paza. Nu uita ca fiecare caine este special in felul lui!

| AnonimKidd a răspuns:

Apropo, un caine ca sa te pazeasca nu trebuie sa fie neaparat de rasa. La tara am avut un caine pe nume Rex (maidanez negru cu burtica alba). Stapana a murit. Din fericire fiica stapanei statea vis-a-vis de casa stapanei si in fiecare zi se ducea si-i dadea de mancare. Intr-o zi ne-am dus la tara, la fiica stapanei. In acea seara se auzi un latrat printre zgomotul facut de masiniile ce treceau non-stop pe strada.Era Rex care apara curtea fostei stapani ai lui de un hot. Hotul era pe casa si furase niste bani de la un vecin. A doua zi Rex schiopata, dar a reusit sa apere casa. Nu stiu cat de mult te intereseaza povestea, dar am incercat sa scot un lucru in evidenta : loialitatea.

| totElodia a răspuns:

Deci vrei un caine inteligent, prietenos, bun la paza si la protectie si de talie mare. Sa vedem. Recomand :
-Ciobanescul de Maremma (Maremma Sheepdog)
-Ciobanescul Mioritic
-Mastifful American
-Bulldogul American
-Cane Corso
-Mastifful de Napoli

P.S - Unchiul si matusa mea sunt crescatori de caini de vanatoare si de paza. Am furat meserie, si la momentul actual pot spune ca sunt capabila sa atribui fiecarei persoane in functie de cerinte un caine ideal.
Daca vrei sa-ti recomant cainele ideal am nevoie de urmatoarele cerinte pe care le-ai dori la urmatorul companion canin:
-Inaltimea aproximativa
-Greutatea aproximativa
-Nivelul de afectiune ( de la 1 la 5 )
-Nivelul de dresaj ( de la 1 la 5 )
- Paza ( de la 1 la 5 )
- Protectie ( de la 1 la 5 )
(Mai sunt si altele precum : energie, activitate, prietenie cu alti caini, prietenie cu strainii si ingrijire, iar in cazul in care te privesc imi poti spune - de la o scara la 1 la 5, si iti voi raspunde cu cea mai mare placere.)
Este valabil si pentru ceilalti ce citesc acest raspuns.

| RazvanSmile explică (pentru totElodia):

-60 cm
->40 kg
->4-5
->2
->4
->5

| RazvanSmile explică (pentru totElodia):

-60 cm
->40 kg
->4-5
->2
->4
->5

| totElodia a răspuns (pentru RazvanSmile):

Bun, avem asa :
Bulldog american.
Cane Corso.
Ciobanescul de Maremma.
Ciobanescul Mioritic.
Ciobanescul romanesc carpatin.
Terra Nova.
Leonberger.
Acum ramane la latitudinea ta. Toti au exceptionale calitati fizice si intelectuale. Sunt de o frumusete izbitoare, si au un spirit de protectie superior pentru ca au calitati intelectuale avansate. Deci e o decizie chinuitoare. Acum ramane doar sa alegi in functie de preferinte.
P.S : sa imi spui si mie care iti place mai mult happy.

| userul7200 a răspuns:

Labrador happy.

| karsivan a răspuns:

Golden retiver sau labrador

| JockerStoica a răspuns:

Salut, daca vrei un caine care sa atace la comanda ta Ar fi bine sa cumperi un Rottweiler sau un Amstaff este ceva impresionant la acesti caini, la felul cum isi apara stapanii uitate pe youtube sa vezi.
SALUT!

| ktlina a răspuns:

Buna!happy Golden Retriver este cel mai dulce caine care ar putea exista pentru mine.Crede-ma pentru ca eu am, Sunt foarte jucausi si prietenosi. Poti caut info despre ei pe net. Funda?:*

| RazvanSmile explică (pentru ktlina):

E RASA MEA PREFERATA! love struck chiar ma gandeam sa-mi iau unu, dar sunt FOARTE scumpi si nu par tocmai caini care sa ma apere...

| ktlina a răspuns (pentru RazvanSmile):

Pai sa stii ca poti cauta la adoptii pe net... sun foarte multi cain de genul care isi cauta stapani happy

| RazvanSmile explică (pentru ktlina):

Aia sa ti iei tu laughing

| ktlina a răspuns (pentru RazvanSmile):

N-am nevoie tongue

| DaveMustaine a răspuns:

Husky

| CarlaHecox a răspuns:

Nu asculta raspunsurile idiotilor care te sfatuiesc sa-ti iei Golden/Labrador retriever,pentru ca acesti caini sunt prea blanzi sa poata sa te apere la comanda. Pitbull nu-ti lua,caci daca-l inveti o data sa te apere, va intelege ca trebuie sa te "apere" de chiar TOATA lumea.
Te-as sfatui sa-ti iei un Ciobanesc german sau australian, pentru ca sunt afectuosi, cuminti, destepti si or sa vrea sa te multumeasca mereu.

| Valentin_Dolsheb_1998 a răspuns (pentru CarlaHecox):

Nu fi asa sigura Pitbull-ul daca il duci la un dresor poate fi bland dar daca ii dai comanda sa muste atacawinking asta doar daca te ocupi de elwinking

| Valentin_Dolsheb_1998 a răspuns:

Pitbull....nu e foarte mare dar ai grija sa il dresezi sa muste doar la comanda :* sper ca te-am ajutat

| WhiskyGirl a răspuns:

Iti poti lua un PITBULL, il duci la un dresor profesionist care sa-l dreseze sa muste la comanda ta. Ciobanescul nostru cel din Brasov ( nu imi vine acum cum se numeste ) sau chiar un caine Hasky sau cum se scrie. Este foarte jucaus si apara casa.

| Mysteriosgirl96 a răspuns:

Ciobanesc germanwinking este cel mai destept caine. :p

| CarlaHecox a răspuns (pentru Mysteriosgirl96):

Nu e adevarat.E printre cei mai destepti, pentru ca orice rasa de ciobanesc in general e foarte dotata psihic.Cei mai destepti sunt Border Collie si ciobanescul australian.

| Sln_Petro_2000 a răspuns:

Un ciobanesc caucazian... te-ar apara foarte bine. Crede-ma am unul la tara..este foarte mare. foarte prietenos. dar si foarte agresiv cu necunoscutii. cu un ciobanesc caucazian nu ai sa ai probleme.