| Bloxx a întrebat:

Ce reactii adverse sunt dupa primul vaccin administrat catelusului? Si cum se pot fi ocolite sau tratate?

Răspuns Câştigător
| roconverxa a răspuns:

Nu există reacţii adverse.Am şi eu o căţeluşă, a mea a trecut şi de al patrulea vaccin obligatoriu.
Însă medicul veterinar mi-a recomandat ca în ziua aceea să nu stau mult cu ea afară, aşa cum nu e bine să o laşi afară dacă nu are niciun vaccin sau să intre în contact cu alţi câini.

3 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Bloxx,
In 85% din cazuri nu exista reactii adverse la vaccinuri. In momentul in care unui caine ii se face un vaccin organismul lui produce substante numite anticorpi care au rolul de a neutraliza potentialul virus.
Cateva din reactiile adverse ar fi: febra usoara, somnolente, iar rareori salivatia excesiva si voma. Daca vezi asta la cainele tau suni veterinarul dar nu trebuie sa te impacientezi pentru ca combaterea acelor reactii sunt doar un proces de rutina care va merge repede si catelul tau se va simti bine. E foarte bine sa iti vaccinezi catelul pentru ca ii asigura o viata mult mai sanatoasa si il apara de anumite bacterii care pot provoca boli letale.
Pa, pa

| Ervin a răspuns:

1. http://www.adoptiicaini.ro/reactii-adverse-la-vaccinare/

ai toate informaţiile aici. fundă?

| Bloxx explică:

Ervin raspunsul tau imi este folositor, dar ma intereseaza daca a patit cineva ceva cu animalutul lui de la vaccin.