| paulutz a întrebat:

Cea mai mare rasa de caini din lume este saint bernard? daca nu este vreau informatii despre cel care e regele.big grin funda, si multumiri

Răspuns Câştigător
| sabinabujor2 a răspuns:

Astfel, cel ma inalt caine din lume este considerat a fi Gibson, din rasa Great Dane(Marele Danez) care are 1m si 7cm inaltime(masurata la umar) iar ridicat pe picioarele din spate masoara aproximativ 2m si 10cm.

Gibson - rasa Marele Danez

Insa nu aceasta rasa este recunoscuta ca avand cei mai inalti caini din lume, ci Ogarul Irlandez (Irish Wolfhound). Acesta rasa are o medie a inaltimii cainilor de aproape 1m (masurata la umar). Desi sunt inalti, Ogarii Irlandezi nu sunt o rasa de caini masiva, ei cantarind de obicei intre 47-57 de kg, ceea ce ii plaseaza printre cele mai ‚usoare’ rase canine mari.

Cea mai ‚mare’ rasa canina este considerata Mastiff –ul Englez (English Mastiff), reprezentantul acestei rase, Zorba, avand 155kg si o lungima de la nas la coada de aproximativ 2, 45m.

Aceasta rasa, Mastifful Englez, este considerata ca fiind cea mai mare rasa canina din lume datorita greutatii de peste 90kg pe care o au majoritatea cainilor din aceasta rasa.

Mastiff Englez - cea mai mare rasa de caini din lume

Alte rase canine mari sunt: Terra Nova(Newfoundland) si Saint Bernard.

8 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Irish Wolfhound.

http://petdating.ro/article.php?article_id=63

| LiviuuuXD a răspuns:

Pentru mine este tot saint bernard, din rasele de caini pe care le stiu asta este cel mai mare.

| radupopa a răspuns:

Cel ma inalt caine din lume este considerat a fi Gibson, din rasa Great Dane(Marele Danez) care are 1m si 7cm inaltime(masurata la umar) iar ridicat pe picioarele din spate masoara aproximativ 2m si 10cm.
Incearca si site-urile:
-Http://www.sheknows.com/......reed-dogs;
-Http://www.apropo.ro/......e-8522460.
Alte rase canine mari sunt: Terra Nova(Newfoundland) si Saint Bernard.
Noroc.Primesc funda?:)

| Ushhher a răspuns:

Fratilor, n-ati vazut voi Mastiff tibetan

| Misaila_Cosmin_1997 a răspuns:

Cea mai mare rasa de caini este ciobanesc de bucovina, san bernard si ciobanesc caucazian

| Tripp91 a răspuns:

Cea mai mare rasa de caini din lume este NAPOLETANO MASTINO.