| username2468 a întrebat:

Cel mai tare îmi doresc un câine de talie mare, dar părinții mei nu sunt de acord cu el, ei spun că face mizerie în casă și nu mai știu eu ce, dar eu sunt absolut pregătită de a avea grijă de el și stau la casă, deci are spațiu suficient de mare, de ce nu îmi dau voie? Îmi doresc atât de mult :'(

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Discută în continuare cu ei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Părinții cred că la un moment dat, te vei plictisi de a-i face curat. Și responsabilitatea va cădea pe umerii lor. Să fim realiști, fiindcă în majoritatea cazurilor, cam așa se întâmplă.
Am și eu o vecină, e mama unei fetite de 14 ani, care plimbă catelul familiei, pe care fiica ei a rugat-o insistent să i-l cumpere, cand era mică, promitandu-i ca va avea grija de el, toată viața. Doar că, fetita a crescut, iar acum, ea e interesată de a ieși cu băieții, nu cu câinele. Iar părintii, fie că vor, fie că nu vor, trebuie să îi continue "serviciul".
Dacă totusi îl vei primi, incearcă să-l scoți de două/trei ori pe zi, in special, dimineata si seara, chiar dacă el nu cere. Il poți plimba doar in apropierea locuintei, deocamdată, potrivit noii ordonanțe. Măcar se va obișnui să nu isi facă necesitatile in curte. In rest, trebuie să ai grijă de el, așa cum ai avea de un copil. Are nevoie de atentie, de vaccinări anuale, deparazitare internă (contra teniilor), deparazitare externă (impotriva căpușelor, puricilor), hrană, periat, spălat, de joacă, iar la nevoie, dus la veterinar pentru diverse probleme de sănătate (dacă se ivesc). Nu mai zic de găsirea unui partener.winking
Iti doresc să-l obtii, fiindcă un caine inseamnă si bucurie, nu doar grijă.
PS. Și dacă preferatul tau e dogul argentinian, cred ca va trebui să il duci si la dresaj, să-i iei si botniță... Ai ceva de lucru.winking

| Zorn a răspuns:

Un caine reprezinta o responsabilitate foarte mare. Nu trebuie doar sa faci curat dupa el, trebuie sa iti si petreci timpul cu el ca sa nu se simta singur, trebuie sa ii asiguri hrana necesara, sa il duci la veterinar pentru eventualele probleme si pentru vaccinurile facute PERIODIC, deparazitari, picaturi de purici si capuse etc.
Daca tu consideri ca poti sa iti asumi toate lucrurile pe care le-am enumerat eu pana acum, poti sa discuti cu parintii tai si sa le explici ca sti ce inseamna sa ai grija de un animal si ce responsabilitate presupune si esti complet pregatita pentru asta, dar si pentru surprize (papuci rosi big grin, latrat in miez de noapte).

| JulyDreams a răspuns:

Poate nu le plac cainii... mananca mult, latra tare

| Justme32 a răspuns:

Salut, să-ți iei un job ajută. Ia-ţi un job. Dacă văd că ești în stare de job sunt șanse să te lase să ţii câinele. Pe de altă parte poate ei sunt alergici

| Ioana184 a răspuns:

Încearcă să te implici in treburile casei, să vadă că ești responsabilă și poate cine știe, o sa ai o surpriză