| Krisakis a întrebat:

Cine imi poate spune cum imi pot educa pisica? Si cand spun "educa"nu ma refer la litiera,caci asta a invatat din primele saptamani de viata,ci ma refer la comportamentul acesteia.
Este o problema mai complicata deoarece,pisica care a fatat-o nu a vrut-o nici pe ea, nici pe restul puilor.Asa ca stapanul pisicii care a fatat a trebuit sa gaseasca repede stapani iubitori pentru fiecare dintre pui, asa am capatat eu aceasta pisicuta.In primele saptamani am hranit-o cu biberonul,dar dupa s-a conformat si a inceput sa manance singura,totul bine si frumos pana acum,dar incetul cu incetul a aparut si o problema,pisica a inceput sa se lege de tot ce misca in preajma ei si sa fie agresiva,ma zgarie fara motiv,ma scuipa si sare pe mine,la inceput am crezut ca e doar jucausa, dar acum are 3 luni si este mai agresiva pe zi ce trece.M-am gandit ca poate este din cauza faptului ca nu a stat deloc cu mama ei.V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da niste sfaturi!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la ce varsta a fost respinsa de mama?
Pisicile sunt educate de mama si de fratii ei, cand puiul de pisica zgarie sau musca prea tare mama il scuipa si il ia de dupa ceafa.
Acum tot ce poti face e sa-l educi tu, mai scoate si tu din cand in cand sunetul acela care-l face mama ( acel hahait ), desi pisica nu intelege ce'i spui iti distinge tonul.
Spune-i pe un ton autoritar " n-ai voie/auu ". Dar cand sare l-a muscat nu trage repede mana sau piciorul, doar zi foarte tare " cuvintele magice ". Ai putea sa'i sufli in nas s-au sa hahai la el cand face asta.
Dar pisicul e foarte mic si acum i se formeaza caracterul, daca il inveti asa chiar asa o sa-l ai. Joaca-te cu el, are multa energie. Dar orice ai face nu-l incuraja sa muste sau nu-l bate/lovi.
Stabileste ore fixe de masa ca sa nu devina foarte independent pisoiul si sa considere ca n-are nevoie de tine.

5 răspunsuri:
| PlayTheGame a răspuns:

Ia-ti alta

| Eddyz a răspuns:

E turbată. îţi poate provoca mult mai multe răni atunci când va creşte. părerea mea este că ar trebui să o dai către un dresor profesionist.iar dacă nu îţi permiţi, trebuie să o părăseşti.să o dai către un centru de adopţie pentru animale pentru că îţi va face multe probleme.

| Krisakis explică (pentru Eddyz):

Nu cred ca pisica mea este turbata, deoarece nu a avut contact cu niciun alt animal pana acum, eu locuind la apartament.Are deja trei luni si turbarea dureaza intre 3 si 7 zile pana la fatalitate si se transmite prin intermediul altor animale infectate, cum am mai spus pisica mea nu a luat contact cu niciun alt animal pana acum, desi prezinta doua dintre simptome, acestea fiind disparitia hidrofobiei si pronuntarea accentuata a agresivitatii.In cursul saptamanii viitoare are programare la veterinar, dar ma asteptam si la alte pareri din partea unor persoane care rpivesc din exterior situatia.Multumesc oricum!

| Eddyz a răspuns (pentru Krisakis):

Nu am vrut să te supăr dar.

» E foarte bine că o duci la veterinar, el îţi va spune cel mai exact ce e de făcut, probabil este o problemă a ei din cauză că a luat contact cu ceva din aer. sau ceva o deranjează în locul în care stă.dar părerea mea este ca dupa ce o vei duce la veterinar - să o duci la un dresor.

| Krisakis explică (pentru Eddyz):

Multumesc mult pentru raspuns! Si imi cer scuze daca v-am ofensat in vreun fel.