| GabiD10 a întrebat:

Cine imi poate spune date despre caini Labradori? este urgent

2 răspunsuri:
| Liiidiaaa a răspuns:

Exista doua tipuri de Labradori, Labradorul Englez si cel American. Cel Englez provine din fondul englez de caini. Aspectul lor general este diferit. Labradorii Englezi sunt mai grei, mai indesati si mai,, patratosi’’.
Labradorul American provine din fondul american de caini si este inalt si lung. Blana sa in doua straturi este neteda si nu face cute. Culoarea poate fi neagra, galbena sau ciocolatie. Se spune ca exista si o culoare rara, argintie sau gri, catalogata de AKC drept,, o nuanta de ciocolatiu''. Aceasta culoare este controversata, iar unii pretind ca este rezultatul incrucisarii cu rasa Weimaraner, in timp ce altii spun ca este o mutatie.

Capul labradorului este lat, iar nasul este gros, negru la cainii de culoare neagra sau galbena si maro la cainii de culoare ciocolatie. Culoarea nasului paleste deseori si nu este luata in considerare la expozitii. Dintii se intalnesc intr-o muscatura medie.

Gura este destul de larga. Gatul este lat, proportionat bine si puternic. Corpul este putin mai lung decat inalt. Blana scurta si aspra poate fi ingrijita usor si este rezistenta la apa. Ochii au o marime medie si sunt dispusi bine unul fata de celalalt.

Culoarea ochilor ar trebui sa fie maronie la cainii galbeni si negrii, si caprui la cainii ciocolatii. Unii Labradori pot sa aiba ochi verzi sau ochi verzi-galbeni. La cainii argintii, culoarea ochilor este de obicei gri. Zona de langa ochi este neagra in cazul cainilor galbeni si negri si maro in cazul cainilor ciocolatii.

Urechile sunt medii ca marime, atarnand in jos si avand forma unui pandativ. Coada ca de vidra este groasa la baza si se ingusteaza gradat spre varf. Este complet acoperita cu par scurt. Picioarele sunt puternice si compacte, ajutand cainele la inot.

Temperament

Una dintre cele mai populare rase de caini din SUA, Labradorul este loial, afectuos, iubaret si rabdator. Este foarte bun pentru rolul de caine de familie. Este foarte inteligent, are un caracter placut si este foarte dornic sa-i faca pe plac stapanului. Reprezinta o alegere excelenta pentru postul de caine de ajutor. Labradorilor le place sa se joace, in special in apa, si nu rateaza niciodata ocazia sa inoate. Acesti caini foarte activi au un temperament excelent, pe care te poti baza. Sunt prietenosi, extraordinari in prezenta copiilor si trateaza alti caini cu respect. Tanjesc dupa indrumarea oamenilor si au nevoie sa se simta ca facand parte din familie. Labradorii sunt usor de dresat. Unii pot sa fie rezervati in prezenta strainilor, daca nu sunt socializati foarte bine, preferabil atunci cand sunt inca puiuti.

Pui de labrador
Pui de labrador negru

Labradorii adulti sunt foarte puternici, dreseaza-i cat sunt inca pui sa fie cuminti in lesa si sa nu se avante pe usi sau coridoare inaintea oamenilor. Acesti patrupezi sunt caini de veghe, nu caini de paza, desi unii pot intra si in ultima categorie. Pot deveni periculosi pentru oameni daca acestia nu se impun ca lideri in proportie de 100% sau daca nu beneficiaza de destul exercitiu fizic si psihic si sunt lasati sa faca doar ce vor. Labradorii de spectacol sunt mai grei si mai ascultatori. Labradorii obisnuiti au foarte multa energie si au nevoie sa si-o consume prin exercitii.

Labradorii de provenienta engleza (Labradorii Englezi) sunt mai calmi si relaxati decat cei de provenienta americana si se maturizeaza mai rapid decat cei Americani.

Inaltime/Greutate

masculi 56-61 cm; femele 53-58 cm
masculi 27-34 kg; femele 25-32 kg
Unii masculi pot avea chiar si o greutate de 45 kg sau mai mult.

Probleme de sanatate

Predispusi la displazii ale soldului sau ale cotului, probleme de ochi.

Conditii de viata

Labradorii Retriever pot trai in apartament daca beneficiaza de suficient exercitiu. Sunt destul de activi si inauntru dar ar fi ideal sa poata beneficia de o gradina de dimensiuni medii.

Daca vr iti dau mai multe informatiibig grin