| anonim9874 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu un sfat care sa si functioneze, am primit un catelus cadou mai exact un bichon si are 2 luni acum. Idee e ca vreau sa il invat sa ceara afara cand are nevoi... si nu prea stiu cum sa fac asta. dar va rog fara il bati cu ziarul sau il bagi cu nasu in... sfaturi serioase imi doresc nu aberatii.
Multumesc.

7 răspunsuri:
| EuElyEla99 a răspuns:

Am si eu o catelusa de vreo 11luni un an in august. si la vet aici unde i-am facut eu vaccinurile aveau ca o paturica putin mai subtire numai ca dupa ce facea pe ea nu o mai puneam iar o aruncam si ii luam alta era in jur de 3.5-4lei cam asa. si de fiecare daca cand o vedeam ca miroase pe jos o luam si o puneam acolo plangea ea putin cand o luam si cand o punea ca stateam langa ea si nu o lasam sa iasa dupa paturica aceea pana cand nu facea dar nu aveam ce sa ii fac si acum asa s-a obisnuit si acum nici in curte daca iese si tot pe de aia face. dar acum ii iau altceva sunt ca niste servetele asa dar costa mult mai mult casta in jur 45-50lei un set de 18 servetele din astea. ma rog...nu sunt chiar servetele sunt putin mai groase dar daca tragi putin de ele se rup exact ca servetelele.
sper ca ti-am fost de ajutor.

| loredana_6675 a răspuns:

Se invata mai greu, trebuie sa ii faci un program zilnic.si sa respecti orele cand iesi cu el, asa se invata, al meu abia pe la 5 -6 luni s-a invatatbatting eyelashescat despre batut, nu iti recomandwinking

| Puffy23lvSoparla a răspuns:

I-ai facut toate vaccinurile? E destul de mic.si nu incerca faza cu ziarul sau cu nasu in "cacao" pentru ca nu functioneaza si e de-a dreptul stupid sa faci asta. Exista niste paturici speciale pe care catelusul poate face nevoia.Intreaba un dresor cum il poti invata sa faca la paturica,dar, de obicei, il poti invata tu daca ai ceva experienta.

| feliciazavoraru a răspuns:

Salut! Am si eu un catelus pe care al cresc de mic si chiar de e dur dar asa la invatat pe a meu sa faca unde trebuie :l-am batut si l-am pus cu nasul in! Stiu ca nu e bine si imi era mila dar asa l-am invatat! Ati spun sincer!

| anonim9874 explică:

Deci 1. cand l-am primit l-am primit de la un medic veterinar ( prietena mea ) ARE vaccinurile facute e deparazitat intern si extern ca sa lamurim chestia asta.
Eu stau la casa acum nu e nevoie sa ies cu el pentru ca pe timpul verii stam la casa de vacanta si vroiam sa stiu cum sa il invat sa imi atraga atentia ca vrea sa ii dau drumu la usa sau ceva.

| lexia a răspuns:

Pai...sa nu faci cum zice in primul rasouns! nu! Deoarece atunci cand el va face in casa se va speria pentru ca va stii ca nu are voie! si daca il bati atnci de frica, va ajunge sa faca pe ascuns in locuri stramte si ascunse. Cel mai bine este sa ii cumperi o patura de catei.Aceste paturi pot fi cymparate din supermareketuri si sunt ieftine! asa se va invata. si oricum nu trebuie sa se invete el! e prea mic, tu tebuie sa il duci dimineata cand te trezesti la pranz si de cate ori ai ocazia.

| mayia a răspuns:

La 2 luni nici nu are voie sa iasa afara.laughing mai intai trebuie sa ii faci toate vaccinurile.