| Atim a întrebat:

Clicker-ul chiar face diferența în dresaj sau e vorba doar de marketing? Eu nu am folosit unul niciodată si as vrea parerea cuiva care a lucrat si cu si fără.

1 răspuns:
| GabyT10 a răspuns:

Pentru a atrage atentia in dresaj nu e nevoie de clicker, poti foarte simplu sa scoti tu un mic sunet, sa folosesti o jucarie, orice face un mic zgomot (depinde si de catel). Unul din cateii mei reactioneaza (vine la mine si asteapta recompensa) daca fac putin zgomot cu lesa (lovesc partea metalica a lesei de partea de plastic a lesei retractabile). Poti incerca clicker-ul, dar nu cred ca este ceva wow...eu am, l-am folosit dar prefer alte metode (unul dintre cateii mei este deranjat de acel zgomot).