| Gicone a întrebat:

Cum adica "caine cu pedigree"? Sa imi zica cineva intelesul!

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Pedigree-ul este un document care dovedește că (,) câinele e de rasă pură. Nu trebuie să fie campion la nici un concurs. În caz că vrei să participi cu el la concursuri, mai mult ca probabil va fi necesar pedigree-ul lui, pe care i-l poti face la veterinar din câte știu.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Pedigree-ul, pe langa faptul ca reprezinta unica dovada ca animalul apartine unei anumite rase, este actul care atesta genealogia acestuia si care ofera, astfel, celui interesat informatii pretioase despre bagajul genetic al cainelui.

| miruna013 a răspuns:

Pedigree inseamna un caine care a avut rude care au fost la multe concursuri si au iesit campioni, iar puiul daca are pedigree poate si el sa participe la concursuri pentru ca pedrigree-ul iti da dreptul de a participa la competitii

| Buttercup30 a răspuns:

Inseamna ca parintii cainelui sunt de rasa happy

| Marcelino a răspuns:

Cainele a fost crescut cu pedigree de mic si cu nimic altceva. Cam asta inseamnawinking

| aLaLa a răspuns:

Insemna ca are niste acte de origine, si ca provine din parinti de rasa

| deviant18 a răspuns:

Pedigree e faptul ca acel animal are parintii campioni la concursuri si tralala. asta inseamna caine cu pedigree. geezaz cu pedigreeul vostru