| DontBeAfraidTheDark a întrebat:

Cum as putea sa fac diferenta dintre o calugarita mascul si o calugarita femela?

Răspuns Câştigător
| Necrophagist a răspuns:

Trebuie sa numeri segmentele abdominale, femelele trebuie sa aiba 6 in timp ce masculii au 8, ultimul segment al femelei este mai mare decat celelalte in timp ce masculul are cateva segmente micute la sfarsitul abdomenului. Daca ii numeri segmentele trebuie sa te uiti la ea din dreapta sau din stanga,nu pe spate.
Masculii au antenele mai lungi si mai groase decat femelele, chestia asta se vede cand calugarita e adulta. Daca sunt in stadiul de nimfa atunci femelele au antena in forma de par si masculii o au mai groasa.
Masculii sunt mai zvelti, subtiri decat femelele si te poti uita la torace pentru a face o comparatie.Si aripile masculilor sunt mai mari decat ale femelelor.Aripile femelelor ajung pana la sfarsitul corpului sau nu chiar atat de departe pe cand ale masculilor niciodata nu sunt mai scurte de corp, intrec cu siguranta lungimea corpului.Asta e probabil pentru ca masculii vor zbura sa isi gaseasca o partenera in timp ce femelele sunt putin cam prea grele pentru zbor
Have funlaughing

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Necrophagist a răspuns:

Nu intotdeauna femelele sunt mai mari ca masculul

| charizard96 a răspuns:

Simpl, lu pui unu langa altu si vezi cine pe cine,, calareste ``

| tudord95 a răspuns:

Calugarita mascul este mai mica decat femela. Femela poate ajunge si la de 2 ori marimea masculului.Dar dupa ce se imperecheaza cu el si face pui aceasat da dovada de canibalism si is mananca sotulhappyfunda