Întrebare recomandată | Miruna11111 a întrebat:

Cum imi dau seama ca un câine e otravit?

Răspuns Câştigător
| porcarumadalina a răspuns:

Vomita,fuge de tine, sta doar pe jos, si se duce in locuri unde nu il vede nimeni, iar cand vrei sa ii dai de mincare nu vrea

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vomită, este slăbit, fără poftă de mâncare...

În astfel de situații animalul trebuie dus de urgență la veterinar pentru spălături stomacale, intestinale și pentru tratamentul propriu zis.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai misca.

| Donsavas a răspuns:

Ii poti da de urgenta niste capsule sau pastile cu carbune medicinal! Va elimina toxinele sau va incetini absortia acestora in sange, ceea ce inseamna ca nu va muri asa repede sau are mai multe sanse sa scape. Preventiv poti aplica metoda asta, nu are contraindicatii.

| kar1GaNNN a răspuns:

Are spume la gura, bea numai apa, nu mănâncă, nu latră, ii curg ochii.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cand apar simptomele este destul de tarziu. O fiinta poate fi salvata in cazul in care se otraveste doar stiind substanta cu care sa otravit pentru a lua antidot si actionandu-se rapid.
Daca vomita spuma sau nu mananca poate fi o indigestie.

| DavidoffUser a răspuns:

Vomita excesiv cu spumă alba. orice ar manca, vomită. unii câini nici nu pot manca, de obicei ei bea multa apa pe care o vomita mai apoi.eu am avut câinele in situația asta.
Succes!