| CdeMetal a întrebat:

Cum iti dai seama daca un ou de gaina e fecundat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nicolle2706 ti-a spus ceva dar din auzite. Eu iti spun din experienta. Este vorba de un "banut", asa se spune, dar nu este cat orezul ci cat o moneda de 5 sau 10 bani in partea de jos a oului (unde este mai lat). Se vede uitandu-te (la inceput) prin fanta de la usa catre lumina. Dupa ce capeti experienta te poti uita si direct. Se pun oua praospete (maxim 7 zile. De preferat 1-2 zile) care nu au probleme la coaja (diformitati) sau doua galbenusuri (in lumina se vad) si care nu sunt crapate. Metoda de aici te ajuta sa vezi si galbenusul daca este dublu: https://www.youtube.com/watch?v=C5kfaPCCTu4
Dupa 7-10 zile cu acelasi aparat se poate verifica daca embrionul a aparut. Metoda cu "banutul" nu este infailibila si uneori nu da rezultate 100%. Deci, te poti astepta si la rateuri.

2 răspunsuri:
| LapteMiere a răspuns:

La lumina, adica il pui in fata becului

| Nicolle2706 a răspuns:

Când te uiți la lumina, poți observa ca are în el ceva mic, ca un bob de orez.