| andiceasu95 a întrebat:

Cum pot face ca doua nimfe sa iasa afara din cusca chiar daca au usa deschisa, dar nu vor sa iasa?
Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le zici ca esti de la banca si ca ai venit sa le reposedezi casa ca nu si-au platit ratele, si ies singure. :))
Poti sa le tai un anumit rand de pene de la aripa, si ii domesticesti mai usor.
Nu doare si papagalul mai poate zbura, dar pe distante scurte, si nu va mai zbura de nebun pe dulap sa cada dupa el.
Incet incet vor deveni dependenti de tine, si vin singuri sa manance de la tine.
Penele alea cresc in aproximativ o luna.
Eu am facut de 2 ori asa la un perus.
Putea zbura prin casa, n-avea treaba, iesea intra cand vroia el in cusca.
Apoi incet incet venea la mine. Aveam o jucarie cu oglinda, o tineam in mana, si el venea la mine cand o vedea. Si se certa cu el acolo in oglinda.
Dupa ce i-au crescut penele a doua oara, a invatat sa zboare mai prudent si nu se mai lovea, stia exact unde vroia sa se duca.
Venea pe urmaru meu, si in capu meu toata ziua cand ii dadeam drumu afara, ca sa ma joc cu el cu oglinda :)))

uite-asa https://www.youtube.com/watch?v=Sa2w6Y5p-QA

| andiceasu95 explică (pentru anonim_4396):

Haha am sa le spun asta laughing) iti multumesc pentru sfatul cu aripile o sa ma ajute sa ii domesticesc mai usor

| anonim_4396 a răspuns (pentru andiceasu95):

Sa ai grija, ca unele pene au sange in ele, si sa nu le tai pe alea.
Documenteaza-te mai mult despre asta inainte sa o faci, sa nu faci vreo prostie.

5 răspunsuri:
| RobertRawr a răspuns:

De cand le-ai? Daca le-ai de putin timp nu o sa iasa, daca nu poate nu simt nevoia.

| andiceasu95 explică (pentru RobertRawr):

Le am de anul trecut din Decembrie, le-am mai scos odata ca sa le fac o data curat dar am scos cusca din carlige iar atunci au zburat dar cred ca au ramas cu frica de atunci, ca pe unul l-am luat cu mana iar pe celalalt cu o bluza...

| RobertRawr a răspuns (pentru andiceasu95):

Lasa usa deschisa la colivie si pleace de acolo. Daca le-ai din Decembrie au trebuii sa se duca inapoi la cusca lor dupa ceva timp. Iti recomand sa nu le dai drumul la ora asta ci sa incerci maine dupa amiaza. Odata ce au prins frica de ceva greu le mai faci sa uite insa se invata.