| XxXDaianaXxX a întrebat:

Cum pot sa imi fac cainele sa mearga in lesa? Cand ii pun lesa ori se trage si se zbate ori sta pe loc si cand vreau sa-l misc se trage inapoi.Va rog dati-mi un raspuns...

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună! Ai răbdare faţă de el,nu îl dojeni sau bate dacă nu vrea să meargă în lesă şi nu te ascultă. Prin exersare,el se va obişnui să meargă în lesă. După ce reuşeşte, încurajează-l şi cu ceva gustărele pentru caini, aplaudă-l şi mangaie-l.

| caractere a răspuns:

Ce rasa? Mai greu la cocomarlele alea mici big grin
Lesa scurta(f scurta la inceput), nu lunga, si comanda "PAS" urmata de o smucitura de lesa. Repetata chestia asta pana deprinde obiceiul de a merge la pas. Si recompense.
Nu aplica asta decat cand te plimbi cu el, nu cand abia a iesit din casa si amusineaza peste tot...
L.E.: Parca altfel suna intrebarea ta, initial. Oricum, nu strica sa stii si ce e mai sus.
Invata-l sa mearga cu lesa inca din casa(exercitii), pana se invata cu ea. Zgarda permanent la gat, chiar daca nu o vrea, face talente, vrea sa o dea jos, samd

| adytza0700 a răspuns:

Am vazut intr-un film ca trebuie sa-l musti de ureche si o sa sa potoleasca>funda

| jenimara50cent a răspuns:

Trebuie sa il obisnuiesti cu lesa cel mai simplu este atunci cand doarme iar dupa aceea tinel cam zece minute legat de ceva pentru. a se obisnui cu ea daca o roade atunci foloseste una din metal.

| XxXDaianaXxX explică:

Este de rasa pikinez...