| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa fac si altceva in afara de >>acasa=scoala=acasa. Vreau sa fac ori dans modern, ori sa invat sa cant la chitara, ori sa invat arta teatrului.

10 răspunsuri:
| Nommm a răspuns:

Buna, Poi ai putea sa le spui si tu ca ai viata ta si vrei sa ajungi si tu ceva in viata.Si ca ai multe avantaje daca mai faci si altceva in afara de scoala- acasa.pana la urma viata nu e numai de scoala...pe langa asta ai o viata pe care trebuie sa o mai lasi sa respire un pik.trebuie sa faci si ceva ce iti place... Funda?:X

| Irw a răspuns:

Buna! kiss
Ca parinti ei ar trebui sa te convinga pe tine sa practici ceva.
P. S: Ai mei asa fac! big grin
Dar daca sunt alt ''gen'' de parinti, ar trebui sa le spui parerea ta:ca vrei sa faci dans modern, sa canti la chitara etc.
Iar daca nu vor fii de acord sau daca vor zice ca o sa iti ocupe timpul de invatat
Poti sa le spui ca o sa te tii si de scoala dar o sa si muncesti pentru modeling.
Sper ca te-am ajutat kiss
Pa, pa happy

| ByoEdyy a răspuns:

Phai stai de vorba cu ei! Explicale de ce vrei sa faci asta! E bine pentru sanatatea ta, ca faci si alte activitati! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu asta vrei spune-le ca ai vrea sa incerci si alt ceva nu doar acasa, scoala, acasa poate va reusi

| ELLSSA a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu ei si le-ai demonstrat totusi din calitatile acestea? Comunica-le ast lucru, ca ai in hobby ce vrei sa si il practici.

| mirunaana a răspuns:

Spunele ca multi dintre colegii tai au astfel de activitati si ca acest lucru nu le-a afectat notele. poate de asta nu doresc sa mergi la dans pentru ca au impresia ca notele tale vor scadea. spune-le sa iti dea o sansa pentru a le demostra ca poti sa ai si note bune si sa mergi la niste cursuri

| Kandy17 a răspuns:

Pai de obicei parintii asteapta ceva in schimbul unui favor, ar fi bine sa discuti cu ei si sa-ti exprimi dorinta asta de a face ceva in plus pe care nu multi o au! :X succes. funda?

| 孫燕姿 a răspuns:

Pai, depinde, cati ani ai?
Daca inveti bine, iti faci curat in camera si nu le faci prea multe probleme, ar fi bine sa vorbesti cu ei, sa le explici ca ai vrea sa-ti ocupi tipmul liber si cu altceva. Ai putea da dovada de maturitate si sa-i faci sa te asculte. Intareste-ti pasiunile cu argumente si pastreaza-ti calmul chiar daca te lovesti de un refuz. Stai calma si, chiar daca nu este asa, arata-le ca nu te-ai suparat, insa nici nu-ti convine. Isi vor da seama ca poate sunt prea stricti daca dai si tu dovada de un comportament matur.
SUCCES!

| Robotyn98 a răspuns:

Convingei ca nu vei lua anumite note decat cu o recompensa si acea recompensa sa fie ceea ce iti doresti. explica-le ca toti colegii te intreaba dc nu primesti ce vrei daca iei note bune si ca ai devenii mai populara si mai placute de copii daca ai face ceva... fain

| annndaa a răspuns:

Orice activitate extrascolara te dezvolta aproximativ din toate punctele de vedere. Incearca sa le explici ca ti-ai dori sa faci dans modern, sau sa iei lectii de chitara si promite solemn ca nu lasi scoala mai prejos :d sigur vor intelege