| 13DoXy13 a întrebat:

Cum se construieste o cusca la porcusorul de guineea?
Cu ce se hranesc in afara de granulele din magazin... dau fundita la cel mai bun raspuns.Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Cusca treuie sa o cumperi nu sa te mai lucrezi tu sa o faci.
De mancare mananca bobitele lor speciale

| mgtow a răspuns:

Poti sa ii pui o cutiuta de carton cu rumegus in ea, mi se pare ca mananca si iarba, un recipient cu apa si cam atat in afara de granule. Eu am avut un porcusor si cusca i-a facut taicameu la fabrica unde prelucra busteni.

| Sparckling a răspuns:

Ciudat...eu am doi porcusori care au doua adapatoare de 100ml si nici unul nu mi s-a umflat si a murit. Dimpotriva :scrie pe site-uri ca este chiar indicat sa bea multa apa.Ei se deshidrateaza foarte usor si e periculos.Din acest motiv eu le dau pe langa mancarea lor fructe(mere,pere,capsuni mai tari),legume(ardei gras, salata pentru ca are multa apa in ea, morcovii pe care ii adora) si apa obligatorie.Ii las sa-si faca de caplaughing, si o duc foarte bine(femela o sa fete cam intr-o saptamana jumatate). Sper ca te-am ajutat cumva.

| bogdan_7896 a răspuns:

Morcovi, mere si iarba

| 0PopaPorno a răspuns:

O cusca nu stiu cum se construieste,eu i-am cumparat porcusorului o cusca de la magazinul de animale.
Inafara de mancarea de la magazin,porcusorului ii poti datongueorumb(tb. sa rontaie ca sa-si toceasca dintii din fata ca sa nu-l doara,exact ca la iepure),salata verde,morcov,cartof! Ai grija,sa nu-i dai multa apa,altfel se umfla si moare! Daca intr-o anumita zi a mancat uscaciuni,ii poti da apa(in cantitate mai mica), dar daca in ziua aceea a mancat verdeturi, ar fi bine sa nu-i dai apa! Sper ca te-am ajutat! Bye!:X