| LEXx a întrebat:

Cum se defineste curentul muzical new-wave? E tot aia cu new age?

2 răspunsuri:
| Wtf9000 a răspuns:

NU are absolut nicio legatura unul cu celalalt! New Wave e un derivat al genului Rock, pe cand New Age este un gen linistit, ambiental, relaxant, meditativ, spiritual etc...

| aumih16 a răspuns:

Exact cum zice si Wtf9000 nu exista absolut nici o legatura intre new age si new wave un bun exemplu pentru new age e o melodie veche gen sing in the rain na na in the rain etc asta daca nu cumva e pe un alt stil muzical adica gospel si asta daca nu ma insel a aparut intai prin biserici cantat de maicute vezi sister act etc iar new wave ca si synthpop era un stil muzical dominat in mod special de trupele americane britanice sau germane etc