| Anomim2025 a întrebat:

Cum se justifica un pret la un caine? Am vazut anunturi pe internet cu aceeasi rasa (bulldog francez) de caine in care un pret era la 500 de lei, iar in alt anunt 2500 de lei.

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Pretul se alege intr-un mod foarte subiectiv si depinde de foarte multi factori
Nu e imposibil ca cel care il da pentru 2500 sa aiba mai multe probleme decat cel de 500, trebuie sa te informezi bine inainte sa l alegi, indiferent de pret

Răspuns Apreciat de Editori
| Vikaa a răspuns:

Hai sa te lamuresc eu, crescatoare de caini Ciobanesc Caucazian.
Nu toti cateii din cuib au aceeasi valoare chinologice, cei mai buni si frumosi se dau mai scump, cei care is mai slabuti si micuti mai ieftin.De obicei am intalnit acest aspect la alti crescatori, de 3 ani cu aceleasi preturi dau puii, ori 500 eur ori 1000, dar vin cu actele necesare.Probabil ca diferenta dintre cei 2 este de cat de bine arata si de greutatea pe care au,vaccinuri, tratamente, bulldogii au diverse boli genetice, din cauza inmultirii necontrolate apar diferite mutatii; turtirea botului, caile respiratorii mai groase etc. Cel cu 2500 lei probabil are mai multe abilitati si il ajuta, e mai grasun, mai sanatos fata de celalalt, pe cand celalalt probabil e bolnavior, poate are probleme cu piciorusele si te minte ca are si el pedigree.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil cel de 500 de lei este second hand.

| Vikaa a răspuns (pentru darrio2007):

La 500 de lei nu e doar SH, vine si cu boli genetice la pachet.

| LPCTSTR a răspuns:

Probabil macarea pe care-a bagat-o in el, sau siguranta puritatii rasei.

| romeo78 a răspuns:

Există competiții canine, cu diferite rase de câini. Indiferent, dacă câștigă sau nu o medalie la astfel de competiție, câinii participanți, dați ulterior la montă, sunt considerați valoroși.
Cei cu un preț redus, ca și un autoturism, ori ascund probleme medicale, ori sunt din cei comuni, care sunt crescuți doar ca animal de companie, nu animal de competiție.

| JicaContra a răspuns:

Reportaj la tembelizor cu "ferme" de caini, in care catelusii erau prost ingrijiti si apoi aveau boli
stiu pe cineva care a venit in rrrominica si a luat un chow-chow, dupa o saptamana s-a dus cu el inapoi, a facut scandal, si a luat altul, ca avea probleme grave la picioarele din spate, iar asta nou luat nu e bolnav, dar nici nu e in stare sa se urce pe o canapea (deci tot probleme cu picioarele)

deci, la 2500 poti sa ceri pedigree, la ala cu 500 o sa te dea afara daca pomenesti de asa ceva

| Anomim2025 explică (pentru JicaContra):

Culmea că ambii câini au pedigree. De asta nu înțeleg diferența mare de preț.

| JicaContra a răspuns (pentru Anomim2025):

Undeva e o jmecherie, e batran, are o boala ascunsa, minte ca are pedigree, sau efectiv vrea sa scape de el, etc.

| Mirel4412 a răspuns:

Difera fie de tara de unde este adus sau pur si simplu vanzatorii vor sa scoata un profit mult mai mari, ori este mai "sanatos" decat ceilalti, si alte criterii.