| MihaiPaleologu a întrebat:

Cum se realizeaza o monta? Am un bichon maltez fetita de 1 an si jumatate, cum se procedeaza mai exact? As fi la prima experienta, proprietarul cainelui poate sa ma refuze daca nu am carnet in care sa prezint vaccinarile, deparazitarile? Precizez ca le-am pierdut.

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Poate sa te refuze dacă nu ai carnetul la tine sa atesti ca e câinele sănătos.

| Felys a răspuns:

Sigur ca poate sa te refuze pentru ca ii poti imbolnavii cainele daca a ta nu are vaccinurile toate sau nu poate el sa verifice asta.Cat priveste monta trebuie sa fie in perioada fertila altfel degeaba ii lasi impreuna.

| Denisa0954 a răspuns:

Este ilegal sa imperechezi animale daca nu ai autorizație, cu atât mai mult ca nu ai carnet de sănătate la el. Dacă vrei ca animalul tau sa fie sănătos și să fie cât mai mult timp lângă tine, stetilizeaza l. Sunt atatea animale abandonate pe strada si tu vrei sa te îmbogățești de pe urma lui, ca pun pariu ca nu păstrezi toți puii