| denisbucuresti a întrebat:

Cuparea urechi si codița Cane Corso unde ma puteti îndruma la un veterinar care poate face asta? Ca rog urgent puiutul are 2 luni

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Un veterinar nu o sa faca asta fiindca e ilegal.

| Mirel4412 a răspuns:

"Rolul lor nu e de ignoratCoada și urechile joacă un rol foarte important în viața unui câine. Ele exprimă sentimente și atitudini și transmit mesaje comportamentale ușor de descifrat de proprietar. Spre exemplu, cu ajutorul cozii câinele își exprimă starea de bucurie, mânie, poți ști dacă se pregătește să atace sau dacă este supus. De asemenea, coada joacă un rol important în orientarea animalului precum și în menținerea echilibrului, iar când îi este frig îl ajută să își reducă pierderea de căldură din organism prin acoperirea zonei perianale.Modul de orientare a urechilor poate sa exprime atenție, supunere, vinovăție sau agresivitate. Prin urmare, de ce am dori să privăm animaluțul nostru de aceste mijloace de exprimare și, mai ales, pe noi de bucuria de a-l vedea dând din coadă?"

Inteleg ca pot aparea accidente sau fracturi ale cozii/urechii, dar daca e sa punem raul in fata ar trebui sa ne taiem si noi o mana sau un picior ca sa nu le fracturam pe viitor.
Poate unii o sa zica ca sunt comunist sau idiot ca zic asta, dar e parerea mea fata de mutilarea unui caine