| DenizaVonDe a întrebat:

big grin Buna din nou big grin! Vreau si eu sa stiu ca am o dilema! Sau nu stiu cum s-o numesc! Eu am 12 ani si locuiesc la bloc(apartament)! si vreau un catelus sau o pisicuta (special pisica)! dar parintii (tata in special) zice ca nu vrea par in mancare, galagie, mizerie, etc. Ce as putea face sa-l conving sa-mi ia un animal (pisi/cutu)! va rog eu mult sa ma ajutati! dau funda la cel mai bun si celelalte primesc vot!

Răspuns Câştigător
| poisonivy a răspuns:

Poti ajuta parintii in diverse treburi, spre exemplu sa faci curat, sa speli vasele, sa strangi bani pentru pisica. Si eu cand eram la varsta ta mi-am dorit o pisica, dar nu m-au lasat parintii nici in varful capului. Dar sincer, sa ai un animal in casa este o mare responsabilitate. Sper ca te-am ajutat. Funda?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai bine un "cuțu" care nu lasă păr prin casă, pisicuța este de rău cu părul prin casă!
Pa, pa.

| FallingRain a răspuns:

Mai intai intereseaza-te despre animalul pe care ti-l doresti. Gandeste-te la un animal care este dresat sa nu se urce pe masa si sa nu faca galagie, sa mearga singur afara si sa se si intoarca. Pentru a dovedi ca vei fi intr-adevar capabila sa ai grija de animal, ai putea sa le umpli capetele parintilor tai cu informatii despre animalul pe care ti-l doresti, sau sa le ceri voie sa faci voluntariat la un adapost. Asa sigur vor stii ca esti in stare sa ingrijesti un animal. Niciodata nu recurge la plansete si urlete, asa vei dovedi doar ca esti infantila. Daca nici asa nu vor dori sa-ti ia pisica sau catelul, propune-le sa iti dea voie sa ingrijesti pe termen scurt un animal mai mic, precum un porcusor de guineea (sunt foarte draguti si nu musca) sau un papagal (ai grija sa nu fie batran, pentru ca aceia fac foarte multa mizerie). Daca vor vedea ca te descurci bine si ca nu este mare deranj sa ai un animal in casa, te vor lasa sa aduci o pisica sau un catel. Dar daca nici asa nu merge, propune cuiva sa-ti faca un animal cadou. Sigur nu il vor putea refuza.

| FallingRain a răspuns:

Sa ne spui si noua ce varianta ai incercat.

| CenturyChild a răspuns:

Teoretic prin cicaleala gen : o sa am grija de el, il scot la plimbare, dau de 2 ori pe zi cu aspiratorul, nu va sta pe unde mancam, curat dupa el, mata nu face galagie, o sa iau note mari, stang eu bani etc. Si eu mi-am dorit foarte mult un caine dar nu m-a lasat tata nici in ruptul capului. In schimb am reusit sa tin o pisica o saptamana (si uraste pisicile mai mult decat cainii) pentru ca am adus-o (era pui de birmaneza) si i-am zis ca va trebui sa o tin si n-a avut de ales. Poti sa iti rogi un/o prieten/a sa iti faca pe cutu sau pe pisi cadou de ziua ta, asa nu au cum sa refuze laughing dar pe urma trebuie sa ai grija de el( si ma refer la modul serios ca altfel s-ar putea sa-ti sugewreze sa-l dati).

| danny99 a răspuns:

Roaga o prietena sau un prieten sa iti faca cadou un cutu sau o pisi. asta asa de ochii lumi, animalul ti-l alegi tu, asta daca nu tii neaparat sa fie de rasa.
dar daca tot ai insistat sa iti iei un animalut sap putea ca parinti tai sa asi dea seama de incercare si sa refuze"cadoul"
BAFTA

| DenizaVonDe explică:

Dapz zic tot

| DenizaVonDe explică:

Va multumesc mult

| Izz a răspuns:

De fapt pisica(unele pisici)fac la ctie sau ceva de genu' iar in privinta parului ai putea sa strangi bani sa-i cumperi o chestie din acea pentru pisici care se catara.Despre caini nu am nimic de spus ei nu lasa par. Sper ca am ajutat.happybig grinbafta

| TrustMe a răspuns:

Spune-i asa: "tata, stii ca sunt emo si stiu ca nu a-i vrea sa se intample ceva tragic. iti dau 2 minute sa te gandesti. viata mea depinde de alegerea ta "

| Email4ever a răspuns:

Pai spune-le si tu ca o sa ai grija de el/ea si ca nu o sa i cada parul si ca o sa faca in olita laughing