| Laurosa a întrebat:

Daca am o pisica cu epilepsie poate trăi o viață normală cu tratament? Cum pot sa acord primul ajutor când e într-o criză?

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Mai bine eutanasiata si iti iei alta sanatoasa, nu e problema, ca daca se chinuie, nu e deloc bine si e pacat, poate o merge cu tratament dar te complici, cine stie ce efecte secundare or avea.

| Laurosa explică (pentru Mosotti):

Pisica asta face parte din familie, daca o putem ajuta o vom ajuta, nu vom merge pe eutanasiere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă ai avea un copil cu epilepsie l-ai eutanasia?

| Laurosa explică (pentru anonim_4396):

Exact!

| Mosotti a răspuns (pentru Laurosa):

Pai logic, eu am zis doar daca nu o puteti ajuta, atat, altfel sigur ca va trai mult si bine daca o exista tratament pentru ea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu i-am zis doar in cazul in care nu se poate trata si pisica s-ar chinui, atata tot, toti stapanii de animale cand au o boala incurabila care ii chinuie, considera ca eutanasia le scapa pe animale de chin, dar evident ca nu, daca se poate face ceva.

Si cu copilul sincer? Daca ar avea o boala incurabila netratabila care l-ar face sa se chinuie mult si mereu, sincer as prefera asa, nu sunt de acord cu chinul iremediabil, ca nu-si are sensul. Faci rau cuiva daca il lasi sa se chinuie.

Cu tratament epilepticii o duc f bine, desi e boala pensionabila pentru ca oricand ai putea face o criza parca. Unii si-au spart dintii in criza, aoleu...doamne.

| Laurosa explică (pentru Mosotti):

Ii facem deja tratament, doar voiam să știu dacă va duce o viață normală

| Mosotti a răspuns (pentru Laurosa):

Da, va duce o viata f ok daca ia tratament si nu mai face crize, sau o face foarte rar, ca si un om tratat bine. Deci este f bine.
Credeam ca are crize dese si se chinuie mult, dar asa nu ai treaba, va muri de batranete.

| Apokales a răspuns:

Am avut o pisica bolnava de epilepsie, am gasit-o pe strada, cred ca cel care a lasat-o stia de ce. Am aflat a doua zi ca-i bolnava, am cautat medicamente, nu a mers, iar in a treia zi a murit in chinuri. Crizele erau frecvente, medicamentul ineficient, ma gandeam deja s-o eutanasiez, dar n-am mai apucat sa-i curm suferinta.

Cauta un tratament, daca nu merge, du-o si eutanasiaz-o. Este cel mai uman lucru cu putinta in lipsa unui tratament eficient.

| Laurosa explică (pentru Apokales):

Am găsit tratament pentru ea, poate era deja prea târziu să-i mai faci ceva

| Apokales a răspuns (pentru Laurosa):

La asta ma gandesc, era si prea frumoasa ca sa fi stat libera pe strada si prea ingrijita la momentul ala. Cred ca au observat ca sunt crizele prea dese si in loc sa fi facut ce trebuie, au lasat-o sa se chinuie pe strazi.

| Laurosa explică (pentru Apokales):

Veterinarul ne-a zis că mulți stăpâni nu-și duc animalele in cazuri de genu la vet și în cele din urmă fara tratament crizele sunt prea greu de suportat și mor săracele

| romeo78 a răspuns:

Cere ajutorul și sfaturile unui medic veterinar.
Dar, normal, dacă stările se agravează, decât o viață în suferință, mai bine eutanasierea pisicii.