| aimullah123 a întrebat:

Daca iti cumperi un pui de bull terrier si il cresti de mic, te joci cu el, nu il bati dar nici nu il dai la dresaj, poate sa devina agresiv cu stapanii? Il poti domnia cand e adult? E potrivit pentru tinut in casa? Cu ceilalti oameni cum se va comporta? E o rasa periculoasa? Voi aveti un bull terrier?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai de unde ști ce fel de caracter va avea un anumit câine (indiferent de rasă). Poate fi docil și iubitor, sau agresiv și total neasculător - indiferent de leul cum e crescut. Evident, chiar și un câine dintr-o rasă temperamental-agresivă poate fi cuminte dacă așa îi e firea și nu e „învățat" să fie rău. Dar nu ai cum să știi dinainte ce reacții are față de străini.

| Ineys a răspuns:

Teoretic da, practic nu.
Animalele sunt imprevizibile, mai ales cele care au un temperament mai agresiv genetic.
Pana si oamenii sunt imprevizibili, dar cainii.

| ziftode a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te implici si sa il dresezi
altfel, cainele o sa isi urmeze natura
si, asta e diferenta intre animalele salbatice si alea domestice:
animalele salbatice sunt complet imprevizibile si oricat de bine le-ai dresa, tot exista posibilitatea sa muste la un moment dat

deci, te sfatuiesc sa il dresezi, mult mai bine decat sa te trezesti cu vreo boacana NASOALA!

| gothicbat a răspuns:

Poate, dar șansele sunt extrem de mici.
Nu există,, rase periculoase". Un câine e ca un copil - cum ți-l crești, așa-l ai.
Depinde de tine cum crești câinele.
Eu am un amstaff blue de 3 ani și niciodată n-a fost agresiv cu oamenii sau alte animale.

| melodrama a răspuns:

Am avut un pui de tosa inu pe care l-am crescut de mic, l-am dresat, m-am jucat cu el, i-am acordat foarte mult timp, acum a devenit adult si pot spune ca e foarte agresiv cu ceilalti caini\oameni, chiar si cu mine, dar nu asa grav cum e cu ceilalti din jur. Nu suporta pe nimeni ce intra in curte.