| Nicolae_Alberto_1996 a întrebat:

Dacă poate cineva sa ma ajute cu o întrebare la care nu găsesc niciunde răspunsul.

Am un prieten care creste lemuri și as dori sa știu dacă este legal sa detii unul în România și ce acte ar trebui sa obțin înainte sau după cumpărare și cât de greu este (adică care sunt condițiile). As aprecia foarte mult dacă ar putea sa îmi răspundă cineva care are cunoștințe în domeniu și ma poate ajuta/sfătui.

Rog din tot sufletul. Fără 'nu ar trebui sa detii unul; sunt animale sălbatice, ar trebui lăsate libere; este greșit sa detii unul'. Sunt conștient de acest lucru. Vreau doar strict răspunsurile legate la întrebări.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Wheizii a răspuns:

Conform Legea nr. 205/2004, privind protecţia animalelor,
"Constituie infracţiune deţinerea şi comercializarea de animale sălbatice, cu excepţia celor de la grădinile zoologice, folosirea animalelor pentru cerşetorie, omorârea animalelor, organizarea de lupte între animale sau cu animale, maltratarea şi schingiuirea acestora, despărţirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni, precum şi intervenţiiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, precum cuparea urechilor, secţionarea corzilor vocale, ablaţia ghearelor, colţilor, ciocului şi dinţilor."
Nu are voie sa detina asa ceva, oricine poate sa il declare la politie sau ala protectia animalelor sufera rigorile legii. Este foarte greu ca la curte/bloc sa faci conditii pentru un astfel de animal. Bafta si sper ca te-am ajutat.

| Nicolae_Alberto_1996 explică (pentru Wheizii):

Am găsit răspunsul! Oricum mulțumesc foarte mult!
Conform legii 204/2014, articolul 11: este permisa deținerea de animale sălbatice doar dacă se obține autorizație de la autoritatea națională sanitara și veterinara și siguranță animalelor. Care sunt condițiile nu specifica în lege, spune doar ca se stabilesc de ministerul agriculturii și administrații rurale la propunerea lor.

| Wheizii a răspuns (pentru Nicolae_Alberto_1996):

Nu am nimic cu baiatul ala, dar e mai bine daca ii da drumul.