| Lovelyx3Friendly a întrebat:

Daca un caine are parvoviroza, cel care sta langa el ( caine) poate lua si el?

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Ciufix! Parvoviroza canina sau gastroenterita hemoragica este o boala infectocontagioasa a canidelor care se caracterizeaza prin sindrom gastrointestinal si mortalitate, in special la cãteii tineri.
Este provocată de viruși, decoâi cum este scris mai sus este o boală contagioasă, cățelul bolnav ar trebui izolat de ceilați.
Take care!

| ღNameღ a răspuns:

DA, ai grija mare! se poate, cainele meu a murit de parvoviroza!
Ai grija, trebuie sa chemi veterinarul pentru ca eu am ezitat sa fac asta si a murit!
Nu lasa in NICIUN CAZ 1 caine cu parvoviroza langa altul pentru ca poate sa ia si el!
citeste asta, te va ajuta sa te documentezi:* :
http://www.animalutze.com/articole/parvoviroza-canina.php
te rog sa ai grija de micut!