| Furnicuta000 a întrebat:

Daca un vecin intra la mine in curte cand nu e nimeni acasa si cainele meu il musca, pot pati ceva din punct de vedere legal?
Nu s-a intamplat asta dar vecinii mei si nu numai (toate cunostintele) s-au invatat sa intre ca la ei acasa neinvitati ba cand au treaba cu tata sau ba vor sa imprumute o bormasina sau orice chestie care se mai gaseste pe aici pe principiul "suntem rude si vecini si avem voie sa intram unde vrem" desi noi nu intram asa la ei in curte.
Intreb pentru ca venise cineva azi si cum a intrat pe poarta (neinvitat desigur) s-a plans ca a latrat cainele si era sa sara pe el. Eu acum nu vreau sa il leg si nici sa scap de el, e cainele meu. Il am de 7 ani, pana acum a stat legat desi nu este rau si sare in sus de bucurie cand ne vede, e foarte vioi, dar cand vede pe cineva pe care nu il agreeem noi, atunci si el incepe sa latre la el si vrea sa il alunge. L-am tinut legat tot la recomandarile vecinilor, dar acum nu mai vreau, este un caine foarte destept si mi-e mila de el.
Nici macar nu e de talie mare. E un metis de pechinez.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singurul lucru ce trebuie sa faci: cumperi si montezi la toate portile de intrare tablite bine vizibile cu afis "Atentie, caine rau!".
Din acel moment NIMENI nu poate invoca nimic impotriva ta. Dimpotriva, se considera violare al proprietatii.

| REMiXDJ a răspuns:

Ce raspuns ti-a dat Romeo78 este corect si ok.Nu au ce cauta in curte pe propietatea voastra cand nu este nimeni acasa. Daca aveti caine mare, de gen caine lup. pitbul, rase din acelea rele este mai bine, puteti lasa cainele liber in curte daca este dresat si daca al musca si baga in spital pe unul care intra in curte cand nu e nimeni acasa mult mai bine.CatalinGti raspunsul tau este foarte prost. Oricine in casa are drept de propietate indiferent ca esti propietar ca parintii sau copiii si in lipsa parintilor de acasa copii raspund de casa si de siguranta casei si a bunurilor.Deci si copii pot interzice cuiva spunandu-i ca nu mai are ce cauta pe propietatea unde locuieste.Pentri tine CatalinGti = zero puncte si invata legislatia dreptului de propietate, iar pentru Romeo78 = 10 puncte maxim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru REMiXDJ):

Pai si eu ce am zis?
" daca al musca si baga" vezi ca se scrie il nu al. happy
Daca nu e casa ei, tatal sau mama ei, au tot dreptu sa lase pe cine vrea sa intre in curte. Daca tatal ei lasa un vecin sa intre in curte, si il musca cainele, e treaba lui, ce treaba are ea ca minora? sau chiar daca ar fi majora, daca nu e casa ei, ce implicatie are ea in asta?
Ps, Invata sa scrii, daca tot vrei sa te certi cu cineva, nu de alta da sa nu te faci de ras.
ca notezi tu si dai note, laughing) da cine **** esti tu? Du-te da-ti note singur, nu la altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune-ti o placuta pe poarta si scrie-ti
"Caine Rau! NU intrati decat pe propria raspudnere!"
In curte ta, ai voie sa-ti lasi cainele dezlegat si tine poarta aia incuiata, ca sa-ti inveti vecinii sa va respecte si sa stea la poarta, eventual sa urle acolo.
Caine trebuie sa se dea la ei, ca de aiai este de paza!

| romeo78 a răspuns:

Nu pățești absolut nimic! Vecinul, în schimb, pe lângă mușcătură, dacă cumva îi dă prin cap să vă reclame, va fi acuzat de încălcare de proprietate fără aprobarea proprietarilor!
Mai degrabă, închideți poarta, ca să înțeleagă toată lumea că nu este autoservire la dumneavoastră!
Iar, dacă se vor supăra, să găsească altă autoservire!
Deci, legal, doar vecinul dumneavoastră va avea de suferit!
Citiți în arhivă cazul pilotului Adrian Iovan, care a clarificat lucrurile acestea! Pe scurt, a ucis un om, care a pătruns fraudulos în casa lui și nici măcar un dosar penal pentru omor nu i s-a făcut! A fost exonerat de orice vină!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e treaba lu tactu aici. Ca e casa lui. Nu cred eu ca intra vecinu ala neinvitat asa, fara sa stie ai tai de el, Daca vrei intimitate, mai asteapta pana termini liceul, si te muti singurahappy

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca e proprietatea ta si tatal tau locuieste cu acte in regula acolo, iar el le permite, atunci nu poti sa faci nimic, decat sa vorbesti cu tatal tau si sa il convingi, sau sa il dai afara (deh, iti spun toate optiunile)
daca e proprietatea lui atunci doar poti sa il convingi

daca il convingi si pui mare, pe poarta de la intrare "nu intrati, caine rau" dupa care faci si o poza, un video, cu un ziar, etc. care sa ateste data cand ai pus afisul, iar cineva intra, nu numai ca nu patesti nimic, dar poti sa il dai pe ala in judecata pentru incalcarea proprietatii, chiar daca a fost muscat de caine

iar in general, sa intre vecinii la mine in curte ca la ei acasa e o idee absolut tampita, poate incerc sa fac copii cu nevasta in momentul ala, ma uit la p0rn, si folosesc mana dreapta pe post de fleshlight (nu am scris nimic gresit, cauta "fleshlight" pe google daca nu stii ce e ala), sunt cu amanta, amantul, etc... iar sa NU aiba minum de decenta si sa sune la poarta mi se pare ABERANT!

| NonZarek a răspuns:

Eu iti spun pe scurt, normal vecinii sau rudele nu ar avea voie sa intre in proprietatea ta privata fara acordul sau invitarea proprietarului (al tau/tatal tau). Daca cumva intra iar cainele il musca cred ca si tu ai fi amendat si el, el va fi acuzat de mai multe probleme, ca a intrat pe proprietatea ta, etc, iar tu ca ai un caine agresiv. Cel mai sigur si bine ar fi sa iei o placuta dinaceea pe care scrie caine rau!/nu intrati! Si sa o pui pe poarta sa vada oamenii, iar daca cumva intra si ignora placuta si sunt muscati, e vina lor, pentru ca au intrat pe propria raspundere pe teritoriul tau privat+ nu a luat in considerare ce pateste daca intra pe poarta pe care scrie caine rau!