Întrebare recomandată | Ell_Ella_1993 a întrebat:

Daca viata omului s-ar desfasura in mediul acvatic, care credeti ca ar fi modalitatile senzoriale de care ar dispune?

2 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Mama ce intrebare... Tinand cont de ritmul evolutiei umane, in contrast cu viata acvatica ar avea cam tot ce ai pestii, ma refer la linia laterala senzitiva, la mustati senzitive, probabil vedere ceva mai buna datorita creierului mare... sau s-ar fi adaptat la uscat cu membre laughing

| LilGh0st a răspuns:

In primul rand sonarul, sunetul se deplaseaza aproape de 5 ori mai repede decat in aer.
Pe urma ar fi mai dezvoltata senzitivitatea cutanata (a pielii), pentru ca prin micii curenti, micile vibratii ale apei sa iti dai seama ce obiecte ai in jurul tau cand te deplasezi si ce se misca in jurul tau. Ar mai fi probabil multe, dar cred ca astea ar fi cele mai importante.