| Messyhair a întrebat:

DAU FUNDA! Tocmai am primit un bichon maltese si am si eu doua intrebari.
1. Spuneti-mi si mie niste nume frumoase de baietei.
2.Cum ar trebui sa-l hranesc?
Adica eu i-am dat niste boabe de la Royal Canin(am auzit ca este cea mai buna firma)pentru juniori.Am auzit ca trebuie si hrana umeda. Ce fel de hrana umeda ar trebui sa-i dau? De cate ori pe zi?
Adica de cate ori pe zi hrana umeda si de cate ori pe zi hrana uscata?

Daca aveti si niste retete, ar fi foarte bine.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Si eu am bichon maltez, fetita si are 7 luni. Legat de nume nu stiu ce sa-ti zic, imi place Bijou (l-a mai zis cineva).
Legat de hrana, e f bine ca ii dai bobitze de la royal, se pare ca sunt cele mai bune, la egalitate cu cele de la Hill's. Hrana umeda eu ii dau conserva de la Belcando, curcan si orez si ii place f mult. Kt de des? Poti sa-i dai o masa pe zi de conserva si 2-3 de boabe sau poti sa-i faci conserva amestecata cu boabe. Eu asa ii dau ca daca ii dau doar conserva goala face moale. Dar nu e obligatoriu sa-i dai hrana umeda. Cel mai bine e sa-l testezi cat de mult ii place si sa-i dai 2-3 zile, apoi sa faci pauza cateva zile. Sau cum vrei tu. Nu exista o reteta pentru asta, ii dai in functie de catel si de buget. Daca iti permiti sa-i dai zilnic conserva, iar el nu face diaree, nu e problema. Conserva e alternativa bobitzelor.

12 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Royal Canin nu e tocmai cea mai buna firma. Stii tu... e doar firma. Pe baza unor studii s-a demonstrat ca nu ar fi atat de sanatoasa. Contine f multi conservanti, coloranti.
Eu nici nu o vad f potrivita pentru un catel de talie mica.

Ti-as recomanda : Hillºs sau Orijen

Acum in legatura cu conservele. Uita-te f bine la compozitie. Daca scrie : FARA conservanti, FARA coloranti - poti sa-i dai linistita. Dar nu f mult si nici f des. O data la 2 zile e ok cate o conserva. E ca si la om. tu poti manca mancare la conserva toata ziua?!

Pe langa asta, fa-i supa de vita, pui, cu legume ( ardei, morcov), fara sare, fara condimente, fara carne grasa.

Supica iºo poti pune peste boabe din cand in cand, sau iºo poti amesteca cu orez fiert.
Poti toca marunt un piept de pui fiert si sa-i dai cu orez, sau un ficat de pui fiert, sau iaurtel ( simplu nu cu fructe ) peste boabe.

Ii mai poti da paine uscata sa roada. Nu paine proaspata. O bucatica de paine prajita din cand in cand nu-i face nici un rau.

Referitor la : De cate ori pe hrana uscata.
Nu stiu ce varsta are... dar avand in vedere ca acum l-ai luat ma gandesc ca undeva in jurul varstei de 2 luni.

La 2 luni, trebuie sa-i imparti gramajul inscris pe sac la boabe in 4 mese! Adica acum trebuie sa manance putin si des.

Cainele meu... a trecut el singur de la 4 mese, la 3. Pur si simplu nu mai manca dimineata deloc. Dar i-am substituit masa de dimineata cu altceva gatit. Orez cu piept de pui de exemplu.

Undeva pe la 5 luni poti sa-i dai de 3 ori pe zi, asta daca nu semnalizeaza el singur happy

Evita sa-i dai Mezeluri, mancare sarata, paste fainoase, ciocolata, inghetata etc. happy

Daca mai ai intrebari, poti sa-mi trimiti PM.

| just for me a răspuns:

Http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bichon-maltese
http://www.zoopedia.ro/......e-303.html
http://www.zooland.ro/arhiva/bichon+ingrijire

Nevoile lui sunt mici si nu este pretentios la macare, un astfel de caine fiind foarte usorde intretinut din acest punct de vedere, pentru ca se hraneste cu absolut orice ii veti da.

Temperamentul si marimea lor ii fac ideali pentru viata de apartament, fiind usor de ingrijit si mai ales de iubit.

Un inconvenient destul de mare este faptul ca trebuie sa platesti foarte multi bani pentru a avea in casa acest minunat catel alb.

Pretul sau este unul mare, plecand de la 300 de euro. Insa orice suma ar costa, micutul ghem alb merita toti banii, dragostea lui si devotamentul de care va da dovada viind mai presus de orice.

Nume:Rusty:x asa imi place mmie mult
Bobi
Bobo
Ali
Elmo
Felix
Otto
Totto
Rex(Rexy)
Cainii de talie mica ajung pana la 5 -10 kg.cantitatea de hrana pe zi trebuie sa 200-300 g, sau 400-550 g
Nu iti hrani cainele excesiv deoarece poate deveni supraponderal, iar la cainii de talie medie poate deveni o problmea mai mare decat la cainii de talie mare.cand un caine de talie mica se ingrasa, devine greoi si e un factor de disconfort si pentru el.
Pt hrana umeda du-te la un petshop si intrebaa, spune-i vanzatorului rasa cainelui, varsta, si exista pliculte cu hrana umeda atat pentru caini cat si pentru pisiciexista diferite arome si vanzatorul probabil iti va zice cantitate zilnica pe care trebuie sa eu dai.
daca vrei sa ii prepari tu ii poti face putina carne cu sos gol (stiu ca catelusei varului meu ii plac mult ficaciorii sau carnea moale cu sos ). oricum, ti-am zis cel mai bineste sa intrebi si un specialist la un pet shop, ei stiu cel imi bine;). eu zic ca este mai costisitor sa ii prepari tu hrana umeda pentru ca ai mereu nevoie de ingrediente.
in speranta ca te-am putut ajuta, iti urez o zi buna!;)

| raluky4 a răspuns:

Hrana de la Royal e cea mai buna!
Numetongueufuletz

| clausialin a răspuns:

Buna,am si eu un bichon maltez si as vrea sa stiu daca are ceva ca are in permanenta bobite in castronelul lui?

| bibiutza21 a răspuns (pentru clausialin):

O sa devina obez.si o sa-i fie foarte greu si lui.nu o sa mai alerge..nu se va mai juca asa mul..pentru ca oboseste! mai rar mancare.de preferat.doar de 3 ori pe zzii graunte

| crisS a răspuns:

Si eu am tot un Bichon maltez si il cheama Riky. Medicul veterinar recomanda boabe Royal canin cam 80g pe zi. Nu trebuie hranit cu mancare pe care o mancam si noi ( adica cat mai putin ) ar trebui sa ii dai si cate o canita de lapte cam de 2 ori pe saptamana pentru calciu ( daca ii dai mai mult face diaree) si putin cas dulce pentru blana. Mai multe informati ar trebui sa le cauti la veterinar, el este cel mai in masura sa iti spuna. ( eu ti'am spus ce mi-a spus si mie doctoru happy

| Nik a răspuns:

Benny
Anu
Hidu
Cocolino
Damy
Breni
Rex
Pufi
Rexi
Reney

Si in legatura cu mancarea poti sa ii faci niste ceai de lucerna pentru intarirea oaselor si a dintilor si daca se poate ii dai niste PediGree

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"pooch" e cel mai frumos nume pentru un dragut de catel. :* incearca sa ii gatesti orez cu legume, fara condimente. Va adora mancarea si va creste sanatos. Hraneste-l asa pana la 1 an. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rocy e eu nume frumos. de3 pe zi hrana uscata si hrana umeda mai rar. si eu am bichon malltez!

| bibiutza21 a răspuns:

Pai de hranit ii hranesti cu graunte pentru caini..nu mananca foarte mult.ii dai o mana dimineata si una seara!

| andradadady12 a răspuns:

Da legat de nume mie imi place roni sau rexi

| Minica_Stefan_1994 a răspuns:

1.boby,rex,toby,tarzan,etc.