| ana99girl a întrebat:

DAU FUNDAEu as vrea sa pastrez alocatia, bani de la parinti, ca sa imi cumpar un laptop dar nu reusesc niciodata pentru ca apare mereu ceva ce imi place.Cum fac sa pastrez bani?

Răspuns Câştigător
| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Uite o idee: Potzi sa le zici parintilor tai sa iti puna alocatia ta deoparte si in nici un caz sa nu iti dea bani daca vrei sa iti cumperi ceva ce a aparut pe piata si iti place... oricat iai ruga si asa cum u nu prea poti sa economisesti o sa fac ei asta pentru tine si asa cand o sa se stranga destui bani pentru un laptop u le vei cere banii parintilor tai si o sa iti cumperi unul. tongue Sper ca ti-am fost de folos. [am vreo sansa la fundita big grin?]

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pune-i in pusculita ori da-i parintilor sa-i pastreze si sa-i dea numai cand ajungi la suma necesara. Numai bine!

| G a răspuns:

Mnah deja ai dat fundita dar iti dau si eu o idee: un sfert din bani ii cheltui, iar celelalte 3 sferturi le pui la pastrat pentru laptop. big grin

| Laura a răspuns:

Wth? Cu alocatia asta, până termini liceul, cred că strângi bani de laptop. laughing

| chocolatedream a răspuns:

Poti sa ii bagi pe card sau sa ii rog pe parinti sa iti tina bani pana ajungi la suma necesara si daca vrei laptop atat de mult incearca sa te abtii

| Puffy_1082 a răspuns:

Am eu o ideewinking. Pui banii intr-o pusculita exemplu un porc din care nu poti sa-i scoti dect daca spargi pusculitabig grin si cand vei avea banii necesari spargi pusculitza

| ancutsa410 a răspuns:

Baga`ti alocatzia pe card

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Cand ai bani bagai in portofel si ascunde-l in dulap big grin
Mai abtine-te daca doresti laptop, nu cumpara tot felul de porcari!

| iulia_6002 a răspuns:

Pai zile parintilor tai sa o tina ei.

| fifafanatik a răspuns:

In primul rand trebuie sa te inarmezi cu vointa. Daca spui ca mereu cedezi tentatiei si cheltui economiile pe ceva ce iti atrage atentia, inseamna ca nu esti pe deplin convinsa ca poti strange sau ca iti doresti cu adevarat laptop. Daca ai desktop in prezent iti recomand sa mai astepti pentru laptop pana intri la facultate. Acum nu-ti va folosi iar un laptop are garantie mica (bateria in principal), comparativ cu un sistem desktop.

Ca sa nu o mai lungim, poti sa vorbesti cu parintii sa-ti deschida un cont de economii la care sa nu poti avea acces decat cand te-ai hotarat sa faci achizitia. Sunt cateva banci cu comisioane foarte mici si dobanzi rezonabile. Nu vei strange cine stie ce dobanda de pe urma sumei respective dar e ceva care se aduna, nu ceva care trebuie sa platesti.