| alalexandra a întrebat:

De 2 saptamani am un caine husky in varsta de 3 ani.Il am de la cineva care l-a gasit pe strada si mi l-a dat ca stau la curte.Am observat ca nu suporta pisicile si am lasat cainele in curte pisicii in casa.
Astazi a deschis usa si a intrat in casa si mi-a omorat un pisic cand l-a vazut, am sarit sa ii iau dar nu am putut face nimic, cainele nu mai reactiona la nimic, l-am zmucit, am tipat dur la el, l-am lovit, am incercat pana in ultimul moment sa il salvez dar nu s-a putut, a reactionat violent a sarit la mine cu pisicul in gura. Abia am putut sa il scot din casa, nu a lasat pisicul pana nu l-a omorat! Nu i-a fost deloc frica de mine!
L-am legat la cotet si nu am mai trecut pe acolo de 3 ore, am pus pe sora sa ii dea sa manance.
Ce fac in situatia asta? Mai pot sa il educ? Cum il fac sa stie ca a gresit? Cum pot sa fac sa fie un caine normal, nu vreau nici sa il las pe strada. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Iully99Puke a răspuns:

1.In primul rand trebuie sa te apropii cat mai mult posibil de el.
2.Si eu am doi husky ma bucur ca ai si tu
3. Va fi greu sa il educi ba chiar imposibil dar vei putea sa revizuiesti anumite reactii din comportametul sau
4. In caz ca il mai vezi atancand o pisica opreste'l
5. niciodata nu te lasa la el! impunete si arata-i ca tu esti seful! cand mai face cate o boacana, striga tare la el, uita-te intens dur si comvingator in ochii lui, si dai peste bot (deci sa nu te lasi)
este foarte important punctul 5 daca mai ai nevoie de sfaturi despre cainii husky sa imi dai eventual id-ul tau sa mai vb
Bafta cu catelul happy

| alalexandra explică (pentru Iully99Puke):

Iti multumesc mult pentru suport eu chiar nu stiu cum sa ma port cu el, e un caine matur ma pot astepta la orice de la el! Ti-am trimis o felicitare unde ti-am lasat id-ul meu!

9 răspunsuri:
| JammyBrooks a răspuns:

Husky au un comportament tipic lupilor.au un instinct foarte dezvoltat pentru vanatoare.si nu nu se mai poate sal educi, se poate dar foarte greu.aceasta rasa se tine intr-un tarc amenajat special cu cusca si umbra unde se poate adaposti atunci cand afara e caldura mare.

| JammyBrooks a răspuns:

Husky au un comportament tipic lupilor.au un instinct foarte dezvoltat pentru vanatoare.si nu nu se mai poate sal educi, sepoate dar foarte greu.aceasta rasa se tine intr-un tarc amenajat special cu cusca si umbra unde se poate adaposti atunci cand afara e caldura mare.

| RudeGirl a răspuns:

Nu trebuie sa bati un animal nu va intelege ca a gresit, ar trebui sa ti usa inchisa, cred ca mai poate fi educat dar cu timpul

| alalexandra explică (pentru RudeGirl):

Un caine nu trebuie sa il bati trebuie sa zici "cutu cutu nu mai da cu pisica de toti peretii, nu mai o jumuli de vie ca e si ea tot suflet, poate cu urmatoarele 20 o sa fi mai bland "
Hai sa fim seriosi!

| Mamarutele a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa il bati si nici sa il abandonezi. Daca il ignori poate isi va a seama ca a facut o greseala. Daca ai rabdare il vei putea educa, dar ai grija sa nu se mai apropie de el nicio pisica si ar fi bine nici sa mai vada vreuna. Daca te joci cu el va uita de pisici, dar dupa mai mult timp, caci cateii au o memorie destul de buna si nu ii va fi usor sa uite aceasta intamplare. Este posibil sa se fi lovit sau sa fi patit ceva in acel moment. Cand se lovesc unele animale reactioneaza mai rau decat de obicei fiindca le doare locul unde s-au lovit.

| alalexandra explică (pentru Mamarutele):

Nu s-a lovit,pur si simplu a deschis usa,a vazut pisica si a sarit pe ea! Nu era genu de pisica sa se infoaie la el sau altele,eu am dat in el sa se potoleasca cat de cat (sunt fata nu iti imagina ca i-am dat cu bata sa ii rup o coasta).Una peste alta daca in situatia aia de stres nu a contata absolut deloc nici ca am tipat, nici ca am tras de el, nici ca am dat in el nu vreau sa imi imaginez ce se poate intampla daca de exemplu baga un copil mana prin gard si cainele nu e intr-o dispozitie buna?!?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leaga-l la bot cu o sfoara. Nu o sa mai deschida gura si motanii o sa fie in siguranta.

| ChristinneK a răspuns:

E foarte important sa ii atragi atentia doar cand greseste altfel cand va gresi va fi confuz si nu isi va da seama de ce urli la el.Aceasta apucatura este greu de dezvatat si dureaza mai mult timp.Cainii fugaresc instinctiv pisicile am si eu un husky acasa si reactioneaza rau cu pisicuta mea. Pune cainele in lesa si du-l langa pisica, cand se repede spune-i imediat NU, SEZI sau STAI si recompenseaza-l daca cumva pisica apare si cainele nu este in lesa si se repede sa sara pe ea repeta NU, SEZI sau STAI aceaste exercitii trebuie repetate de nenumarate ori zile, saptamani sau chiar luni. Evident nu vei putea opri cainele de fiecare data cand se intalneste cu pisica asa ca pana ai situatia sub control ia masuri ca sa-l impiedice sa terorizeze pisica si sa nu fie ranitadaca pisica riposteaza.Mai exista o posibila solutie la aceasta problema.Lasa-i sa se descurce singuri dar numai cand esti de fata pentru a te asigura ca lucrurile nu scapa de sub control, daca pisica zgarie cainele o data sau de doua ori, mai ales in zona ochilor opreste-te si nu continua exercitiul asta si continual pe cel cu comenzile, insa ai noroc ca nu ai caine de rasa chihuahua sau pekinez acestia sunt sensibili la ochi si pot fi raniti mai usor iar vanataia poate fi grava, asa ca poti incerca dar fi pe faza imediat ce se apropie de ea stai aproape pentru orice eventualitate, desigur nu iti va iesi din prima dar prin munca si exercitii repetate o sa reusesti. Catelusa mea deja imi accepta pisica, se mai repede la ea dar cand sta jos se aseaza langa ea si o miroase, inca stau de paza pe ei si o voi mai face asa ca fi atenta :*:*:*
Succes cu cainele si nu te da batuta daca vezi ca la ineput nu reactioneaza pe masura asteptarilor tale e un caine husky si o sa ai ceva treaba cu el :*