| Angelindeed a întrebat:

De ce omoara motanii puii de pisica? Si de ce isi mananca pisicile puii?

Răspuns Câştigător
| Nicck a răspuns:

Unele pisici își mănâncă puii imediat după naștere. Acest lucru nu este un rezultat al lipsei de experiență a mamei ci un efect a stării de anxietate în care se află pisica datorită presiunilor pe care le primește din partea oamenilor sau animalelor din jur. Deasemenea, canibalismul apare la pisica mamă dacă unul sau mai mulți pui are un defect la naștere. Dacă pisica mamă este agresivă cu puii ei, trebuie să-i separi. oferia-i pisicii un mediu potrivit pentru perioada maternală, unde pisica se va simți în siguranță cu pisoii ei, unde va avea intimitate, liniște și un minim de activitate în jur. Stresul poate determina pisica să devină agresivă și astfel să abandoneze pisoii sau chiar să-i mănânce! Motanii se bazeaza pe miros si pe marcarea teritoriala, care ii ajuta la depistarea celorlalte pisici. Daca descopera ca anumiti pui provin de la un rival, ii pot omori pentru a se asigura ca femela respectiva nu va creste puii altui mascul. O alta explicatie a acestui comportament este faptul ca in urmatoarele zile femela va intra in calduri.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca sunt bonavi pui sau mama e foarte infometata

| RAY a răspuns:

Eu initial am citit de ce mama manca pui nu motani, motani nu pui ca ei sunt protejati de mama

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Bine dar tot motanul e cel mai tare tu nu te uiti la Garfield, el e bossul.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ba da m-am uitat, seman la greutate cu el

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

HA HA HA HA HA! atunci eu seman cu Louie din desenul Life with Louie.

| minrest a răspuns:

1. Motanii omoara toti pisoii la care au acces, pentru ca pisicile sa intre in calduri. 2, Pisicile isi mananca puii cu probleme de sanatate.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Nu am stiut asta, ce canibali sunt motani astia, le place si lor sa faca sex

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, man, incearca sa intimideze pisica mama ore la rand; chiar si cand sunt doua pisici asociate cauta sa le intimideze. Asa procedeaza si leii, primul lucru dupa ce alunga un alt leu, ii omoara toti puii.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Mata mea a facut-o imediat ce a puiat prima data. Asta pentru ca puii au piesit doar cu piele, fara par. Cel mai probabil au fost puiati inainte de termen.
A puiat 4 pui (dintre care unul era alb cu pete negre pe spate - sigur semana cu motanul, pentru ca mata era cam sura), toti doar cu par, si i-a mancat atunci, pe toti patru, la cateva minute dupa nastere.
Dar, cand aceeasi mata a puiat a doua oara, toti au iesit cu par si atunci i-a ingrijit pe toti.
Mai mult, dupa ce a dat unul dintre pui unei prietene, l-a cautat prin toata casa minute bune, tot mieunand. Mergea inclusiv prin spatele frigiderului.
Instinct matern, ce altceva?

| lorena66 a răspuns:

Motaniii isi mananca puii, cel mai des, dar oare de ce? doresc sa se imperecheze din nou cu femela, mai ales daca sunt la inceputul caldurilor. DAR, MAI EXISTA, DE ASEMENEA, CAZURI IN CARE FEMELA ISI OMOARA PUII, ODATA CE ACESTIA PIERD MIROSUL EI. SI AM VAZUT CELELALTE INTREBARI DE-ALE TALE. NU TE INGRIJORA, PROBABIL CA LA TINE E PRIMA DATA. totul va fi bine, ai grija ca pisica sa aiba un loc ferit DE MOTANI SI IN SPECIAL FRIG. ALEGE CEVA IN GUST, ca ea sa se simta bine--un cos e de mare ajutor. si daca puii n-au mai mult de o saptamana...incearca sa nu-i iei in brate, ca sa nu-si piarda mirosul.

| Denis673 a răspuns:

Deci, eu știu ca motanii omoară puii masculi, iar pisică își mănâncă pui doar dacă cineva a pus mana pe ei sau nu stiu au un miros diferit de a celorlalți pui.
SPER CA TE.AM AJUTAT

| HorgosAlinAurel a răspuns:

Motani omoara pui ca sa intre femela in calduri