| HellBB a întrebat:

De curand am o noua pisicuta, care abia daca are 2 luni cred, Lola. Deci am 3 pisicuti: Mimi, Tomi (care e,, fratele"lui Mimi) si Lola. Pisicuta noua se intelege destul de bine cu Tomi, nu se joaca impreuna, dar el o accepta, sta langa ea, nu o loveste. Insa Mimi in primele 2 saptamani de la venirea Lolei a fost foarte deprimata... Trecea pe langa noi fara sa ne miaune, nu ne lasa sa o luam in brate, nu statea in locurile unde statuse Lola. Acum si-a mai revenit, ne miauna iar, dar nu o accepta deloc pe noua pisicuta. Ma tot joc cu ele cu niste margele pe care le tarasc, ca sa fuga dupa ele, sau le arunc bile. Insa nu stau una langa alta. Lui Mimi cred ca ii e si putin teama de ea, uneori fuge, iar alteori, cand Lola se apropie de ea, Mimi da usor cu labuta si maraie ciudat, iar mititica fuge... Deasemenea, cand lola sare spre Mimi, ea fuge, probabil de frica.
Ce as putea face sa se inteleaga?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna.Mimi nu se intelege cu Lola poate pentru ca sunt fetite si ea este foarte geloasa.Si eu am avut o pisicuta ce maraia mereu la alta, cred ca am avut-o 2 ani, o maraia mereu, dar cu timpul s-au obisnuit si o maraia rar. Mimi simte ca proprietatea ei a fost invadata de Lola si poate de aceasta nu o agreeaza.Cum ar fi in casa,tu sa fii mai micuta,sa apara un copilas, iar tu sa nu stii ce este cu el, de unde vine, de ce sta pe langa tine. Mimi este de varsta apropiata cu Lola? Daca amandoua sunt micute, nu este nicio problema.se vor acomoda cu timpul, incearca sa le tii mereu aproape, mangaie-le pe amandoua in acelasi timp, apropie-le.Succes:*

2 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Am citit in intrebarea precedenta ca Mimi are 2 ani, deci este pisicuta.De aceea nu o agreeaza, Lola este doar un pisoias.Si eu m-am confruntat cu situatii de genul, iar pana la urma s-au acomodat, la inceput este greu, dar dupa vei vedea:*

| AtateaConditii a răspuns:

Trebuie sa cauti cauza pentru care ele nu se inteleg. Poate din cauza mancarii sau a spatiului. Trebuie sa faci ca Mimi sa aiba tot ce are si Lola. Mimi e clar intimidata de Lola, trebuie sa ii pui un stativ special pentru pisici undeva sus ca sa poata sa o vada pe Lola in tot ceea ce face, asta ii ofera siguranta. Pisicile se simt in siguranta la inaltime. Dar numai Mimi trebuie sa aiba culcusul sus ca sa prinda incredere in ea.