| RandomQuestionsAndAnswers a întrebat:

De la ce varsta se poate dresa un ciobanesc german?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

6 luni maxim un an.

13 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Normal dupa 3 luni ( dupa ce are vaccinurile facute complet), dar fiecare scoala de dresaj are regulile sale, de aceea este bine sa te interesezi la scoala unde doresti sa il duci la dresaj.

| RandomQuestionsAndAnswers explică (pentru LaLaura):

Si cam tot pe la 3 luni ar trebui sa-l duc la veterinar pentru. vaccin? Acum are 7 saptamani micuta. happy

| LaLaura a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Nu, de la ( dupa) 6 saptamani ( atunci isi pierde imunitatea de la laptele matern) incepe vaccinarea, dar mai inainte de vaccinare este deparazitarea interna - contra viermisorilor intestinali ( fara deparazitare nu se vaccineaza cainele), cam dupa 3-4 zile de la deparazitare se incepe vaccinarea ( daca nu prezinta viermisori, daca prezinta, trebuie reluata deparazitarea) primul set de vaccinuri, apoi urmatorul dupa 2 saptamani de la primul set, oricum veterinarul o sa iti explice mai pe larg procedura.
Sper ca nu l-ai lasat afara inca, cat timp nu are imunitatea de la laptele matern si sau de la vaccinuri, el nu are voie afara ( chiar si dupa ultimul vaccin are voie dupa o saptamana de la vaccinare afara) poate contacta boli mortale.

| RandomQuestionsAndAnswers explică (pentru LaLaura):

Ok, mersi mult! happy

| LaLaura a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Nu ai pentru ce.

| RandomQuestionsAndAnswers explică (pentru LaLaura):

Voiam sa te mai intreb, azi cred ca merg cu el la veterinar, i-ar putea scadea imunitatea daca am "scos" laptele matern pe la 5-6 saptamani?

| LaLaura a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Imunitatea scade cam dupa cateva saptamani de la intarcare, dar depinde de fiecare organism in parte. De aceea se fac vaccinurile, ele dau corpului imunitate cam 1 an.

| RandomQuestionsAndAnswers explică (pentru LaLaura):

Hey, am venit de la veterinar si m-am decis sa ii cumpar o lesa pentru. ca ii facem luni vaccinul. Pe internet Au unele masuri 1.5 cm etc, si nu stiu de care sa iau, stiu ca (virgula) conteaza de dimensiunile caine dar nu prea m-am prin cum sa le aleg.

| LaLaura a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Eu am o lesa de 14 ani, atunci nu am ales-o eu si nu prea a cotat lesa, oricum am tinut-o mai mult fara lesa decat cu lesa.
Dar cainele tau e mai mare, deci are nevoie de o lesa mult mai groasa ( sa nu te trezesti ca ti-o rupe) dar asta cand creste mai mare, e aiurea o lesa groasa sa la un puiut, iar la lungime, sa fie medie, nici prea mare, dar nici prea mica.

| RandomQuestionsAndAnswers explică (pentru LaLaura):

Ok, mersi!

| LaLaura a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Nu ai pentru ce!

| neutrino a răspuns:

In jurul varstei de 1 an.