| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 3 saptamani am un pui de ciobanesc german (acum are 2 luni si jumatate) si pana acum a stat liber prin curte. Dar acum i-am facut un tarc si nu sta nicicum in el, mereu plange. Ce pot face sa il obisnuiesc?

4 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Pune-i in tarc niste jucarii sau ceva care sa-l atraga, arunca-i un bat inspre acolo si cand ajunge, ia batul si se intoarce la tine, ii dai o recompensa. De asemenea, poti incerca sa te joci mai mult timp cu el acolo, astfel se va obisnui. Daca il fortezi sa intre in tarc sau il ameninti, mai mult ca sigur nu va accepta, ci poate doar va sta catva timp de frica ta.
Mult succes si sa-ti traiasca puiutul!
Pa-pa!

| missbee a răspuns:

În primul rând ai greşit în momentul în care l-ai lăsat liber în condiţiile în care tu aveai intenţia să îl închizi ulterior... Ei se adaptează unui mediu, şi le vine greu apoi să se obişnuiască cu schimbările. Eu zic să îl laşi liber, ai curte. Îl dresezi şi îl înveţi să nu iasă din curte, şi doar să apere. Atâta timp cât nu e agresiv cu voi nu are rost să îl ţineţi închis...
Dacă totuşi vrei să îl ţii închis în ţarc, asigură-te că are toate condiţiile necesare. Hrană, apă proaspătă, loc de somn... Se va obişnui treptat, dar la început o să se smiorcăie pentru că l-ai obişnuit liber.

Răspuns utilizator avertizat
| R3mUs a răspuns:

Eu sunt de parere ca trebuie sa nu il bagi in seama si sa il lasi sa se obisnuiasca singur.Altceva nu cred ca poti sa ii faci.