| tonyc7 a întrebat:

Decat sa omori o pisica nedorita (cum fac multi nenorociti, din pacate) nu e mai bine sa o lasi undeva la o margine de sat, sperand ca va ajunge prin curtile oamenilor de unde se va hrani cu soareci? Credeti ca s-ar descurca sa supravietuiasca, fiind straina total de acel loc? (In oras pericolele sunt mult mai mari, in primul rand multimea de masini).

12 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mai bine îl lași liber

Doar oameni bolnavi fac așa ceva cum sa omori o pisica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca lasi o pisica intr-un sat, o sa se plimbe din curte in curte pana da de cineva care o sa ii dea de mancare si o sa o adopte. La tara oricum oamenii cand vad o pisica, ii dau "din reflex" ceva de mancare, o mangaie, se joaca cu ea.
Deci ar putea chiar sa aiba o viata foarte buna.

| tonyc7 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Din pacate, sunt multi dementi care fac asta. Chiar si multi pensionari de la tara, oameni aparent normali.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru tonyc7):

Nenorociți altfel nu ai cum sale Zici

Mai ales chinezi mănâncă câini am văzut un Vioclip pe YouTube acum ceva timp cum Îi gătesc și ei plângă și tipa săi lase încă este pe YouTube acel Vidio nu-l vreau sa-l pun mie foarte greu sa pun link aicia recunsoc mi-a dat puțin lacrimile atâta cruzime fața de animale parca nu ai ce mânca și mănâncă câini Dumnezeu nu doarme Niciodată stau și ma întreb cum sa ai atâta cruzime in tine sa faci așa ceva

| c0pil1n a răspuns:

Eu am aici o babă care locuiește mai jos de mine. Și când vedea pui de câine sau pisică pur și simplu îi băga într-un sac și îi arunca în râu. Acum ea a paralizat și bărbatus-o a murit de alcolist ce era( el mi-a otrăvit 2 câini). Sper să ardă în iad, și să meargă și zdreanța asta după el cât de repede

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e deloc o solutie abandonarea lor intr-o margine de sat.
Dacă la oraș sunt in pericol din cauza autoturismelor, la țară, multe sfârșesc spintecate de câini, in majoritate flămânzi (multi localnici isi lasă cainii liberi, imediat după lăsarea serii)
Sunt destui "bolnavi" care isi abandonează și câinii, nu doar pisicile, fie intre localitati, in zone pustii, fie intr-un oras.
Iar la oraș nu-i va aștepta un destin mai bun, fiindcă de hingheri nu scapă (intotdeauna se va găsi un individ care să sune la primărie si să reclame prezenta pe străzi a unui câine fara stăpân), ori mor otrăviti, fie sfârsesc sub roțile unei mașini.
De asta zic, abandonarea lor, in majoritatea cazurilor, a însemnat moartea. Doar că nu mor la oraș, ci la țară. Sau invers.

Sunt zeci de grupuri pe Facebook, dedicate iubitorilor de animale, unde poti posta o poză și o scurtă povestioară despre animalutul abandonat. Cineva il va adopta, cu siguranță.

| Werrich a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Am avut și eu o astfel de vecina care a inecat puii de pisica în punga.

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Harfagre):

Vorbeam de pisici, nu se râși.
Cele care se descurcă, fie sunt istețe, fie știu să se pisicească, fie au noroc.

Dar am vazut si o mulțime, "rupte" de câini, iar unele chiar treceau prin chinuri groaznice până se stingeau pe marginea unui șanț sau a unui câmp.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru floresdemayo):

E posibil sa il adopte cineva care il va tine inchis pe viata intr-un apartament, deci mai mult il va chinui, ori animalul e facut sa traiasca in natura, sa se simta in libertatea lui, deci mai bine in natura cu riscurile care exista acolo.