| rudfy a întrebat:

Deci...as vrea si eu sa stiu mai multe despre acvarii si pesti mai exact :cat costa un acvariu (avand in vedere ca vreau vreo 12-16 pesti ). ce trebuie sa am in el ( am auzit de un anumit filtru si termomentru si plante) si ce fel de pesti as putea tine. funda+vot

Răspuns Câştigător
| bibi4v a răspuns:

Pai, iti trebuie
1.acvariul propriu zis, iar preturile sunt in functie de cat de mare e (nr de litri)
2. pompa de aer (fara aer mor pestii) 25 lei
3. pompa/filtru de apa care iti filtreaza apa sa nu se murdareasca foarte repede-29-30 lei
4. termometru- sa vezi cate grade sunt in acvariu -4-5lei
5. incalzitor-pestii mor in apa rece. trebuie sa ai constant cam 25 de grade in apa. 30 lei
6. plante-naturale sau de plastic
7. pesti.depinde de model -costa de la 3 lei in sus in functie de specie si dimensiune
8. mancare speciala pentru pesti: fulgi, purici, etc -cam 3-4 lei punguta
9. solutie pentru apa-care scoate clorul si o face buna pentru pesti. 100ml -15 lei.

Te ajunge destul de mult sa iti faci un acvariu. iti mai trebuie furtun cu care sa scoti apa din acvariu, magneti pentru curatarea algelor de pe geam, galeata in care sa scoti apa, si cate si mai cate.
cam o data pe saptamana se schimba apa din acvariu.
e munca multa.
Spor si succes

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna. In primul rand trebuie sa te gandesti daca ai timp, loc si surse materiale pentru intretinerea lor. Apoi trebuie sa te gandesti ce pesti doresti deoarece sunt unele specii care nu pot convietui cu altele. Dupa ce te-ai hotarat si stii ca poti face fata incepi in primul rand cu acvariu.
1. Un acvariu cu tot ce ai nevoie in jur de 60 de litri costa 400 de lei direct facut. Iti poti lua unul si mai mic in jur de 30-40 de litri care e mai ieftin. Astea cumparate din comert vin cu filtru cel putin pe al meu asa l-am cumparat. Filtru si neon. Iti poti da si comanda de un acvariu asa cum doresti tu...si e mai ieftin.
2. Iti trebuie incalzitor care nu costa foarte mult pana in 40 de lei. Nu este nevoie de termometru sa stii, poti renunta linistit la el.
3. Iti trebuie un filtru mai bun si pe baza de carbune dar si cu burete.
4. Apoi un fel de furtunas pentru a scoate apa din acvariu. Apa nu se schimba la o saptamana daca ai un filtru bun.
5. Mancare pentru pesti cam 20 de lei.
6. Plante daca vrei, scoici, nisip, pietricele. Dar astea pot fi cumparate mai tarziu nu neaparat toate odata.

Daca te duci in pet shop gasesti acvarii gata facute cu tot ce vrei si cu filtru si cu plante si cu pesti si cu pietricele.

Pentru solutie anti-clor nu este nevoie sa cumperi, ci apa pe care o pui in acvariu o poti lasa la decantat in sticle mari sau bidoane fara capac.

Daca mai ai intrebari imi poti spune si te ajut. Eu am in jur de 4 acvarii acasahappy Succes!

| bibi4v a răspuns (pentru sonya):

Eu i-am zis de termometru pentru ca uneori incalzitoarele o iau razna. si preventiv, decat sa fierbi pestisorii mai bine mai dai 4 lei pe unul. mie mi s-a intamplat. avea 50 de grade apa. au murit toti in afara de sanitari. acum cand trec pe langa acvarii ma uit putin si la termometru, sa fie ok. happy

| rebecita a răspuns:

Pai in jur de 300 -500 lei da nu mai super e sa iei o tapleta tongue

| BogdăneI a răspuns:

Pai dimensiunea acvariului trebuie sa fie in functie de marimea si numarul pestilor.la asta iti dai tu seama. depinde cat de mare vrei sa fie acvariul, de exemplu un acvariu 60 x 30 x 30, 54 litri, iluminat cu incalzire si filtru e 260 lei [ ce am vazut si eu pe net] acum depinde de tine ce pesti vrei sa ti ca doar daca mergi la un magazin de animale sunt expusi pesti ce ii poti pune in acvariu. informatii despre pompe si restul iti dau cei de acolo. bafta! tongue