| Foinul a întrebat:

Deci... frate-miu o taiat mustațile la un motan de al nostru și ma gandeam... mai cresc la loc? Știu ca-s foarte importante și nu vreau sa ramana cu dizabilitați.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

O pisică fără mustăți este o pisică dezorientată, nu mai are posibilitatea să "simtă"ce se află în jurul ei și prin urmare poate fi pusă în situații periculoase. Dacă se întâmplă ca, accidental, mutațiile, să fie rupte, sau tăiate nu trebuie să ne îngrijorăm, ci doar să protejăm pisica o perioadă, mustățile vor crește la loc în câteva săptămâni.

29 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

In primul rand dai o mama de bataie lu' frac-tu.
Or sa creasca la loc.
https://ochiulmagic.com/mustatile-pisicilor/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-ar putea să creasxă. Să nu mai facă așa ceva. Bietul motan folosește mustățile ca un complement de vedere, este ca și cum i-ar fi scos ochii.

| anonimg a răspuns:

Sunt o mulțime de nebuni ca fratele tău care găsesc plăcere în a face rău. Același caracter îl are Satana și îngerii lui. Identic.
El să nu creadă că va rămâne nepedepsit. Dumnezeu îl va mustra exact când și cum nu-i va conveni. Dacă fratele tău va învăța lecția, va fi bine de el; dacă nu o va învăța, îi va fi repetată până când o va învăța.
Nu sunt eu mare iubitor de animale, dar pe cei ce le maltratează i-aș pedepsi la fel.

| qwertpro a răspuns:

Salut,din pacate mu mai cresc, mustatile nu au capacitatea de a se restabili, dar va putea trai cumva si fara ele.

| Dalmore a răspuns (pentru anonimg):

În ce hal aberezi. E sigur un copil. De unde să știe ce rol au mustățile la pisică?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mustățile sunt foarte importante pentru pisici, și foarte sensibile, le folosesc pentru a-și localiza prada, dacă îi tai mustățile e ca și cum ai lega-o la ochi, pentru că devine amețită și confuză. Nu cred că mai cresc la loc.

| Vikaa a răspuns (pentru Dalmore):

Animalele nu sunt jucarii, care sa le utilizezi tu sa faci ce vrei din ele, mai bine isi facea breton la vene sau se tundea in cap, daca e un copil.

| Dalmore a răspuns (pentru Vikaa):

Un copil nu e CONȘTIENT că îi face rău. Și eu am vrut să-i tai mustățile când eram mica pentru că mă gândeam că sunt prea lungi și-l deranjează. E naivitate. Nu mai fi proastă, că pun pariu că făceai lucruri mai lipsite de logica atunci când erai copil, cum ar fi să-ți mănânci propriul rahat. Nu-i vina copilului că părinții sunt inconștienți și îl lasă cu un animal.

| anonimg a răspuns (pentru Dalmore):

Este doar un copil, într-adevăr. Dar mai sunt încă milioane de copii de vârsta lui, și care s-ar teme să facă rău unui animal. Aceștia nu sunt tot copii?
Am văzut oameni la 30 de ani care au luat un câine și l-au aruncat de pe un pod de la 20m înălțime, direct pe pietrele unui râu secat. Eram acolo lângă ei și nu am putut să fac nimic. Eram și mai mic decat ei. Aceștia nu meritau să li se facă la fel? Cu siguranță da. Când au fost copii, nimeni nu i-a împiedicat de la astfel de plăceri. Și sigur acești oameni nu și-au schimbat caracterul. Este imposibil ca astăzi să nu aibă aceeași plăcere. Ei nu se vor da înapoi dacă ocazia le-ar fi oferită.

| Dalmore a răspuns (pentru anonimg):

De unde știe copilul care e rostul mustăților? Răspunde la asta.

Tu compari tăiatul unor fire cu schingiuitul unui animal? rolling on the floor

| Foinul explică (pentru Dalmore):

Totuși si-a cerut scuze, dar nu ai fost atent caci eu voiam sa ma interesez daca se vor regenera mustațiile, nu despre mintea unui copil.

| Foinul explică (pentru Dalmore):

Nu, eu m-am bazat mai mult pe faptul ca daca se vor regenera la loc, nu ai fost atent la intrebare.

| Foinul explică (pentru Dalmore):

Intrebarea se baza pe faptul ca daca se vor regenera mustațiile la loc sau nu, insa totusi e adevarat ce ai spus tu ca si eu faceam prostii cand eram mic (aruncam cu pisoi, si acum cand ma gandesc imi pare rau).

| Foinul explică (pentru Andreeush):

Mulțumesc, cineva care a inteles intrebarea si a stiut cum sa raspunda.

| Dalmore a răspuns (pentru Foinul):

Știu ce ai întrebat, eu m-am luat de ăștia că judecă aiurea.

Da, o sa crească înapoi în câteva săptămâni. Aveți mai multă grijă de ea de acum înainte.

| Vikaa a răspuns (pentru Dalmore):

Da,un copil, dar crezi ca el cu timpul nu-si va mentine comportamentul? orice copil care chinuie sau continua sa chinuie animale va ajunge sa dea in cap la oameni, eu am fost supravegheata non-stop, aproape non-stop.Inca de mici copii daca chinuie vor deveni criminalii de azi, nu mai fi asa sucita rolling on the floor unii copii faceau rau animalelor de la 3-4 ani si cu timpul faceau mai mult rau animalelor, tocmai ieri era o mamica cu plodu ei de 6 ani,chinuia o pisica,o tragea de coada si i-am explicat ca nu e normal,pisica a dat sa muste,dar mama plodului i-a tras mare picior,asa ca scuteste-ma draga mea, daca nu e certat pe moment va continua sa le chinuie, usor usor va ajunge la schingiuirea lor, sunt destui degenerati mintal, nu mai e nevoie de altu.Anonimg are dreptate.

| Vikaa a răspuns (pentru Dalmore):

D-aia are mama si tata, sa-l supravegheze dracu, sau sa nu-si mai ia animale de companie pana nu creste copilu si face diferenta dintre rau si bine.

| Dalmore a răspuns (pentru Vikaa):

Nu stiu cum să-ți explic ca la prosti, să pricepi și tu că sunt niște fire pe care niciun copil nu le asociază cu durerea. Sau mă rog, tu poate când mergi la tuns urli doua ore pe scaun, că te doare tare. Îți zic eu că te doare prostia, nu altceva. Trebuie să fii lipsită rău de ocupație ca să exagerezi in halul asta niste idei pornind de la o chestie atât de banală. V-ați uitat la prea multe filme cu sociopați. Și se vede că ai fost supravegheată nonstop că ai niște lipsuri rolling on the floor.

| Vikaa a răspuns (pentru Dalmore):

Copii supravegheati de parinti n-ajung lepre-n societate,ce sa stii tu,esti prea oaie ca sa intelegi,unu la mana, doi la mana, daca nu-si dau seama ca pe animalul ala il doare sau cel putin nu simte pe moment, de ce dracu nu stau parintii cu ei, joac-o p-asta, madame.Imi stii orarul de parca as manca la masa ta, don'soara dalmore. nu e neaparat sa te uiti la filme cu sociopati ca sa-ti dai seama ca un copil facand d-astea si parintele uitandu-se ca bou la el va deveni criminalul zilei de maine si multe altele.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru anonimg):

Uai, ce făcuși bre? De la o boacana a unui copil care a tăiat mutațiile unui motan, ai transformat-o între o lupta Diavol vs Dumnezeu?
Sigur nu suferi de ceva schizofrenie, sau alta boală internabila?

| anonimg a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"Sunt perfect sănătos" -dupa cum spune și expresia. Sau cel puțin așa îmi place să cred că sunt. happy
Nu trebuie să fi nici profet și nici psiholog ca să îți dai seama că Gheorghe Dincă de la Caracal și-a început cariera cu astfel de lucruri "nevinovate". Alimentându-ne astfel de plăceri, vom dori să trecem la experiențe mai mari. Nu ne va rămâne decât ocazia. Sau dacă ocazia nu se va oferi, o vom crea noi.
În ce mă privește, nu este corect să fiu judecat dacă am o gândire mai profundă și anticipez lucrurile mai înainte ca ele să ia naștere. Și pentru că nu este de ajuns, sunt și sensibil la suferința altora.
Crede-mă că urăsc să văd animale în apartamente, în casă cu oamenii. Câinii trebuie să stea la curte, afară, și legați ca să nu poată să sară gardul. Pisicile sunt chinuite dacă sunt ținute în apartamente. Ele au nevoie să iasă des la aerul răcoros de afară. Dar pe de altă parte nici nu trebuie să le facem rău.

| anonimg a răspuns (pentru Vikaa):

Mulțumesc că mi-ai venit în ajutor și m-ai ajutat să îmi exprim mai clar opinia prin cuvintele tale.
Repet: nu mă declar iubitor de animale; mai degrabă mă declar sensibil la suferință.
Dacă Dalmore ar rămâne fără unul dintre simțuri -la alegere- atunci ar înțelege chinul patrupedului.
Pe mine nu mă interesează pedepsirea răului, ci educarea celor lipsiți de educație. Pentru că nemustrat, tânărul făptaș își va dezvolta creativitatea pe latura aceasta.

| Dalmore a răspuns (pentru Vikaa):

Ajung niste roboței lipsiți de personalitate. Ca tine.

''daca nu-si dau seama ca pe animalul ala il doare sau cel putin nu simte pe moment, de ce dracu nu stau parintii cu ei"

Tu nici măcar acum nu ai înțeles ce am zis rolling on the floor.

Mă scuzi, am văzut la alta întrebare acum că ești moldoveanca și asta explică multe rolling on the floor. Nu mai am pretenții de la tine. Chiar acum 2 zile ajunsesem la concluzia că suferiti toți de analfabetism funcțional.

| Dalmore a răspuns (pentru anonimg):

Toți bolnavii se cred sănătoși, cei mai deștepți, corecți și normali din lume rolling on the floor. Nu te bucura.

| anonimg a răspuns (pentru Dalmore):

"Analfabetism funcțional".
Nu este cazul să vorbim despre aceste lucruri. Lipsa de respect depășește lucrurile de mai sus. Trebuie deci să rămânem la subiect.

| Dalmore a răspuns:

Du-te asculta niste Billie Eilish ca să te calmezi. Nu-ți mai dau atenție până când nu înveți să citești rolling on the floor

| Dalmore a răspuns (pentru anonimg):

Subiectul e simplu. Copilul a făcut o boacănă și tu ai sărit să-i pui o etichetă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum s-a mai zis şi mai sus, motanul trebuie ferit pe cât posibil de pericole o perioadă până ce îi vor creşte la loc mustăţile. Până atunci, probabil va fi cam confuz şi dezorientat, stări care îi provoacă disconfort şi stres.Se ştie foarte bine că pisicile în general trebuie ţinute departe de stres (prea mult) pentru că se pot îmbolnăvi, mai ales în situaţia în care se află motanul tău.
Bine ar fi să îl ţii şi pe fratele tău departe de el şi celelalte pisici (sau alte animale dacă mai ai) până mai creşte sau măcar să nu mai aibă acces la obiecte tăioase, ascuţite.Cu foarfeca aceea (bănuiesc că era o foarfecă) putea să îi scoată şi ochii(şi din greşeală, nu neapărat cu intenţie) dacă motanul se zbătea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Dalmore):

De unde ști ca e un copil? Poate e deja un adolescent și atunci nu prea are scuze! În orice caz e bine sa supraveghezi copiii, sunt alte vremuri în ziua de azi, e bine sa i înveți despre empatie, despre animalule ca au suflet etc etc. Copiii fac boacăne din curiozitate, dar se pot răni pe ei înșiși dacă sunt prea mici și nesupravegheați.