| cocp a întrebat:

Deci hai sa incepem asa
PC facea figuri cu rami se aprindea 8 sec si dupa se inchidea.
Asa ca m-am inervat si l-am desfacut pe piese si l-am facut la loc
Cum am pus sursa peste un cablu de la ia si cand l-am aprins a iesit fum, m-am uitat si sa topit plasticul putin de la un fir de sata.Asa ca am pus scoci izolant si am continuat cand l-am montat l-am aprins si ce sa vezi pc se aprinde si nu are semnal la monitor concluzia mea cred ca s-a ars procesoru se aprinde si mere ca si cum nu s-ar intampla nimic dar nu booteaza placa nu cred ca e dusa findca porneste ventilatoarele merg dar nu vrea sa porneasca.am cautat pe net toate optiunile am connectat totul perfect si nu vrea sa buteze mi-e lene sa duc la un servis sa nu stau o saptamana sau sa imi fure ceva piese am incercat si sa scot piesa cu piesa
Specs
I5 4440
gtx 650 msi
8gb 1333

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

"s-a topit plasticul de la un fir SATA" = scurt circuit pe placa de baza. Cel mai probabil s-a dus chipset-ul (componenta care controleaza porturile SATA). Faptul ca ventilatoarele pornesc nu este o certitudina ca placa de baza este 100% functionala.

2 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Daca a iesit fum din cabluri e clar...
Nu ai decat sa testezi piesele individual pe alt pc

| Denis2017 a răspuns:

In service nu-ti fura nimeni piesele daca il duci la unul de calitate.
Incearca sa scoti rami si vezi daca face beep. Dupa mine cred ca s-a dus placa video, incearca sa dai usor peste ea cand pornesti pc (am avut si eu o problema cu o placa video si asa pornea).