| anonim_4396 a întrebat:

Deci, luna asta am facut'o lata cu abonamentul, vreo 25 de euro in plus pe langa abonament si parintii mei nu au fost prea incantati laughing si am decis sa imi iau cartela pe vodafone. Intrebarea ar fi : daca telefonul meu este luat de la Cosmote si logic ca si cartela este cosmote, s'ar bloca daca as baga o cartela din alta retea?

Răspuns Câştigător
| ZwNsv a răspuns:

Daca nu e blocat pe reteaua cosmote si e liber de retea nu are nimic! daca e codat pe cosmote trebuie sa il decodezi (30-50 LEi depinde de telefon) sau sa dai IMEIUL pe net si sa il deblocheza cineva! succes

8 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Sunt oferte bune pe cartela, nu stiu la Vodafone pentru ca eu sunt pe cealalta, dar cu 4 euro ai si minute in retea si nationale! nu inteleg de ce faci cost suplimentar? lasa si pe altii sa te sune daca vorbesti ore in sir! bafta!

| anutza a răspuns:

Cosmote nu blocheaza telefonul poti baga linistita orice cartele

| tpuu a răspuns:

Depine. daca telefonul este blogat. pe cosmote.nu poti sa bagi nici o cartela. in afara de cosmote. ptyr ca telu `este blokt pe cosmote.
daca telu tau este deblocat atunci poti pune orice cartela vrei chiar si de Orange!
dar nu, nu se blocheaza happy. poti incerca. cu incredere. happy

| Bullweif a răspuns:

Nu s`ar bloca, dar nu poti folosi alta cartela in el pentru ca este codat in reteaua Cosmote. Daca il decodezi pierzi garantiahappy

| FolkVld a răspuns:

Tre sa mergi la un centru gsm sau la un service de telefoane si ti-l decodeaza nu se blocheaza nu pateste nimic telefonul dar iti respinge doar cartela, vezi acum si tu depinde ce telefon ai cu cat e mai performant cu atat e mai scumpa decodarea sau depind poti gasi IMIUL pe net sau cu ajutorul unui kit eu asa am facut si nu mo' costat nimic...na vezi si tu acum

| Mikiiiiiii a răspuns:

Daca e blocat pe cosmo trebuie saal decodezi pe mine ma costat intre 30-40 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@RS4, nu ma descurc cu minutele din abonament, 500 mesaju retea, 500 minute in retea si 250 international. E putin, eu depasesc mesajele cu brio iar in international vorbesc mult si am nevoie si de mesaje internationale...

| ioanionel a răspuns:

De obicei cosmote nu codeaza telefoanele, eu nu am auzit de telefon blocat pe cosmote, ofertele sunt foarte avantajoase la cosmote pe cartela, dar si la celelalte retele, iti vei gestiona mai bine bugetul cu cartere reincarcabile decat cu abonament, poti sa folosesti in paralel si cartele din mai multe retele.