| Sofiabejan123 a întrebat:

Deci mi-am luat acum 10 zile un hamster pitic rusesc de la zoo center.În primele lui zile a fost mai activ, dar a început să devină mai liniștit și să sape din ce în ce mai mult în rumeguș. Credeam că e un lucru normal până când m-am trezit azi că a fătat 7 pui.Ce să fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitări! Mi-ai apucat pe urme. Am crescut și eu hamsteri ( nu pitici) timp de 7 ani. Era plin de ei în toată casa, ii dădeam gratis pe unde apucam, pana într-un final a murit ultimul și nu am mai cumpărat niciodată.

Ce sa faci? Ii dai de mâncare la femelă, ea își va alăpta puii sau va mai si mânca dintre ei. Fără glumă, am avut o femelă hamster ( Ridica o chema) care a fătat de vreo 7 ori și își mânca puii la greu.
Si îți mai trebuie adăpost pentru toți, vor trebui separați mascul de femelă ( asta dacă nu vrei sa se înmulțească și mai mult), apoi nici masculii nu trebuie sa stea împreună pentru ca se bat.

Eu cum nu am avut loc pentru toți ajungeam sa pun mascul cu femelă și asa se tot inmulteau. Cel mai mult am avut și 13 hamsteri în casă.

Vei avea nevoie de mult rumeguș, mâncare pentru ei, morcovi, salată, varză, frunze de păpădie ( proaspătă).
Spor la crescut hamsteri.