| Laurosa a întrebat:

Deoarece avem cazuri de coronavirus in Romania eu sunt foarte speriata deoarece am trei animale(un câine și doua pisici) acest virus știind că se transmite la animale. Vreau să știu în caz de ceva, ce vom face daca animalele noastre se vor îmbolnăvi de acest virus? Nimeni nu zice nimic în cazuri de genul și nu sunt de acord, ce ar trebui sa facem cu aceste mici suflete? Daca știți voi ceva vă rog să îmi răspundeți întrebării!

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Acest gen de coronavirus se pare că este o mutație genetică naturală apărută într-o piață din regiunea Wuhan, dacă spun corect numele, datorită faptului că acolo, în afară de animalele domestice obișnuite vândute legal, la vedere, ilegal, se comercializează animale vii sălbatice, cunoscute ca purtătoare de boli contagioase, prum lilieci, tato, acel mamifer cu solzi, pești, diverse reptile. Ori aceste animale, în natură se evită, nu se întâlnesc.
Ori capturate și ajunse unele lângă altele, aici s-a ajuns, plus că regulile de igienă și sanitare sunt nule acolo.
Deci, nu vă îngrijorați în legătură cu animalele de companie, nu vă vor îmbolnăvi, nu vă vor fi luate.
Doar că în caz de carantină, nu aveți voie să ieșiți din casă și nu îi veți putea plimba la aer, decât după ce trece carantina.
În rest, nimic deosebit!

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Exista vaccinuri anti coronavirus pentru animale

| Laurosa explică (pentru Donsavas):

Am auzit că acest vaccin este băgat în alte vaccinuri (dacă înțelegi ce zic). Este adevărat?

| alina2k18 a răspuns:

Nu se transmite de la om la animal.
Ce poti sa faci in acest caz, pai te duci la medic pentru tratamentul coronavirusul canin asta daca l-ai diagnosticat tu acasa deja ca banuiesc ca esti medic veterinar si ai si laborator?
Yeah, riiiight...

| Laurosa explică (pentru alina2k18):

Tu n-ai înțeles, nu? Eu întrebam deoarece știu că pot avea și animalele acest virus și dacă se va întâmpla ceva (sa sperăm că nu) să știm ce să facem în acest caz.De ce îmi răspunzi la aceasta întrebare dacă vii cu ironii, nu, nu sunt medic, nu am laborator?

| alina2k18 a răspuns (pentru Laurosa):

Nu inteleg ce treaba are coronavirusul UMAN cu cainii si pisicile but... da, si animalele pot avea Coronavirusul C A N I N, respectiv FELIN care cred ca e evident ca nu se transmite de la om la animal si viceversa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Canine_coronavirus
Vezi acolo cum se pot infecta cainii.
Daca tot vrei sa previi du-te la medicul tau veterinar la care te duci de obicei cu animalutele si spune-i sa iti comande acest vaccin http://www.biotur.ro/vet/caine/vaccinuri/vanguard-plus-7

| Laurosa explică (pentru alina2k18):

Ok mersi de răspuns, poate trebuia sa zici așa de la început?

| Donsavas a răspuns (pentru alina2k18):

Orice virus sau bacterie se transmite

| alina2k18 a răspuns (pentru Donsavas):

Sa ne zici si cum laughing
Sunt cateva si se transmit in anumite conditii, in principal ciupercutele si parazitii probabil daca umbli in r4ahatul lor cu mana... si nu le duci la medic si le tii bolnave.
Nu toate virusurile, bacteriile, parazitii si ciupercile sunt zoonozewinking
PS: daca ai gripa, raceala, pneumonie, HIV, TBC, hepatita B crezi ca i le dai si caineluiwinking?

| Laurosa explică (pentru alina2k18):

Pe mine nu mă interesează că pot lua eu deoarece eu pot observa, dar la animale e mai greu și imi e că dacă nu voi observa vor pății ceva (știți voi)

| Donsavas a răspuns (pentru alina2k18):

Depinde de imunitatea animalului.

| JulyDreams a răspuns:

Valabil pentru cand se va ajunge la nivelul de epidemie in Ro:
Daca scoti afara cainele, ar putea sa ti-l bage in casa si sa te infecteze. De exemplu il ia pe labute sau pe blana, se scutura si il raspandeste in casa. Virusul poate supravietui pe suprafete. S-a confirmat si transmiterea aerogena (supravietuieste in aer).
Pana acum nu au fost raportate cazuri de imbolnavire a animalelor de companie.

| badriel a răspuns:

Eu stiam ca animalele nu se pot infecta de coronavirus

Răspuns utilizator avertizat