| auroraa a întrebat:

Descrieti-mi rasa de caini Labrador happy totul despre ei, funda!

Răspuns Câştigător
| Tsunade99 a răspuns:

Deci. exista doua tipuri de labradori: cel englez si cel american. Labradorul englez este cel de pur sange. Fizicul celor doua tipuri difera. Labradorul american este inalt si lung.
Cel englez este un caine solid, musculos, mai degraba lung decat inalt, cu o blana scurta, groasa, rezistenta la apa gratie subparului. Parul este drept si nu buclat, iar blana este de 3 culori: negru, auriu, sau ciocolatiu.
Labradorul are un cap lat, nasul gros, muscatura ca si taietura unei foarfece si stopul pronuntat. Are o gura mare iar gatul este unul puternic, viguros. Ochii au culoarea negru sau caprui inchis, cu o expresie inteligenta. :)
Urechile sunt atarnatoare, de marime medie. Coada ca de vidra este puternica, prinsa puternic de corp, de forma conica, si acoperita cu par. Membrele au o puternica strucutra osoasa. Picioarele se termina cu labutele, care sunt palmate si care ajuta foarte mult Labradorul la inot.
Labradorul Retriever este de talie mare, un caine puternic, care are tendinta de a se ingrasa repede. De aceea este indicat sa faca multa miscare. In cazul in care stai la bloc, trebuie sa ii asiguri destul timp pentru miscare. De stai la casa asigura-te sa aiba destul spatiu pentru a alerga si a se juca in timpul zilei – daca ai piscina, cu atat mai bine! Labradorul adora apa si va petrece cat mai mult timp inotand si jucandu-se in apa. O singura atentie, totusi: dragostea lor pentru apa ii face sensibili la infectiile urechilor.
Labradorul vine pe lumea intr-o varietate de culori: negru, galben, ciocolatiu, roscat sau culoarea alunei, iar ochii sai pot fi ori negrii ori caprui
Se pot confrunta si cu boli de ochi, dar, probabil, cea mai mare problema fizica a labradorului ramane displazia. Pentru a cumpara un pui sanatos, cauta un crescator bun, specializat in Labradori. Este esential sa verifici certificatele parintilor pentru a te convinge ca nici un membru al familiei nu a suferit de aceasta afectiune; daca este posibil, ar trebui sa vorbesti cu crescatorul pentru ati arata ambii parinti, pentru a te convinge singur ca soldurile parintilor arata normal si sanatos.
Este, de asemenea, o idee buna sa apelezi la un crescator care ti-a fost recomandat de o persoana de incredere, sau cel putin sa incerci sa afli cat mai multe despre crescatorii acestei rase si rezultatele lor.
In afara de faptul ca sunt animale puternice, labradorii sunt cunoscuti si ca animale sanitare: in timpul celui de-al II-lea Razboi Mondial, ei erau folositi pentru a detecta minele ascunse in sol, iar in anii urmatori ei au devenit celebrii atat ca indrumatori pentru nevazatori cat si pentru caini de terapie. Deasemenea, ei sunt folositi si in salvarea oamenilor in timpul calamitatilor naturale, de exemplu, cutremurele. Daca prietenul cel mai bun al omului este, intr-adevar, cainele, atunci, fara indoiala, Labradorul se afla printe cei mai buni.
Despre Temperamentul Labradorului:
Labradorul Retriever este un caine iubitor, afectuos, calm si rabdator. Are un grad inalt de inteligenta, este loial si cooperant, cu o prezenta de spirit debordanta. Jucausi si mari iubitori de natura, ei adora sa se joace, mai ales in apa.
Au un excelent temperament, demn de incredere si sunt prietenosi, iubitori cu cei mici si toleranti cu alti caini. Tanjesc dupa afectiunea umana si este nevoie ca ei sa se simta parte a familiei. Labradorii sunt usor de dresat. Cativa s-ar putea sa fie rezervati fata de straini, iar daca nu doriti ca acest lucru sa se intample, de mici, Labradorii, ar trebui socializati foarte mult.
Acesti caini sunt mai degraba "strajeri" decat caini de paza, desi unii s-ar putea sa aiba talent innascut si pentru asta. Pot devenii distrugatori daca sunt lasati prea mult timp de capul lor. De pui Labradorul ar trebui invatat sa nu traga in lesa, deoarece au gaturi puternice.
Cainii de expozitie sunt, de obicei, mai puternici si merg mai usor in lesa decat cei de lucru. Labradorii de teren sunt mai energici si hipersensibili.
Rasa este foarte populara. Labradorul este mai dominant si mai independent decat Goldenul Retriever. Printre talentele Labradorului se numara: vanatoare, urma, aport, paznic, caine politist, detector de narcotice, indrumator pentru nevazatori, caini utilitari pentru invalizi, cautare si salvare, plimbare cu sania, carting, agilitate, si supunere competitionala.
Labradorii din linia engleza sunt mai calmi si mai asezati decat cei americani. Labradorul englez se maturizeaza mai repede decat cel american
Conditii de viata
Labradorul Retriever se va adapta foarte bine intr-un apartament daca va fi scos la plimbari in mod constant si regulat. In interiorul casei sunt mai putin activi si energici, si, de aceea, le-ar prinde bine o curte de marime medie.
Activitate
Labradorul Retriever este un caine energic, incantat sa lucreze si sa se joace la greu. Au nevoie de foarte mult exercitiu. Labradorii sunt mari mancaciosi si au nevoie de exercitii regulate si doze de mancare atent cantarite pentru a evita tendinta de ingrasare.
Intretinere
Blana moale, scurta, cu doua "captuseli" (par si subpar) este foarte usor de intretinut. Pieptanat si periat regulat cu o perie speciala, trebuie acordata atentie mai mult pufului/subparului. Spalat cu sampon doar cand este necesar. Baie obligatorie cu sampon - o data la 2 luni. Acesti caini nu prea au tendinta de a scotoci, dar intotdeauna pot aparea motive de murdarire :).
Durata de viata
Aproximativ 12-14 ani.
Inaltime, Greutate
Inaltime: Mascul: 56-61 cm in greaban. Femela: 53-58 cm in greaban.
Greutate: Mascul: 27-34 kg. Femela: 25-32 kg.
Unii masculi pot ajunge si la greutatea de 45 kg.
Probleme de sanatate
Predispus la displazie de sold si cot, PRA si probleme ale ochilor.
Grupa
FCI - Grupa VIII. KC - Caini de vanatoare. AKC - Sporting.
Recunoastere
FCI, AKC, UKC, CKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR
Uite si un video amuzant cu el:
http://www.youtube.com/watch?v=hXVmPBLdjzk

Si... fundita? :)

9 răspunsuri:
| JustSimple a răspuns:

Exista doua tipuri de labradori: cel englez si cel american. Labradorul englez este cel de pur sange. Fizicul celor doua tipuri difera. Labradorul american este inalt si lung.

Cel englez este un caine solid, musculos, mai degraba lung decat inalt, cu o blana scurta, groasa, rezistenta la apa gratie subparului. Parul este drept si nu buclat, iar blana este de 3 culori: negru, auriu, sau ciocolatiu.

Labradorul are un cap lat, nasul gros, muscatura ca si taietura unei foarfece si stopul pronuntat. Are o gura mare iar gatul este unul puternic, viguros. Ochii au culoarea negru sau caprui inchis, cu o expresie inteligenta.

Urechile sunt atarnatoare, de marime medie. Coada ca de vidra este puternica, prinsa puternic de corp, de forma conica, si acoperita cu par. Membrele au o puternica strucutra osoasa. Picioarele se termina cu labutele, care sunt palmate si care ajuta foarte mult Labradorul la inot.

Labradorul Retriever este de talie mare, un caine puternic, care are tendinta de a se ingrasa repede. De aceea este indicat sa faca multa miscare. In cazul in care stai la bloc, trebuie sa ii asiguri destul timp pentru miscare. De stai la casa asigura-te sa aiba destul spatiu pentru a alerga si a se juca in timpul zilei – daca ai piscina, cu atat mai bine! Labradorul adora apa si va petrece cat mai mult timp inotand si jucandu-se in apa. O singura atentie, totusi: dragostea lor pentru apa ii face sensibili la infectiile urechilor.

Labradorul vine pe lumea intr-o varietate de culori: negru, galben, ciocolatiu, roscat sau culoarea alunei, iar ochii sai pot fi ori negrii ori caprui. Se pot confrunta si cu boli de ochi, dar, probabil, cea mai mare problema fizica a labradorului ramane displazia. Pentru a cumpara un pui sanatos, cauta un crescator bun, specializat in Labradori. Este esential sa verifici certificatele parintilor pentru a te convinge ca nici un membru al familiei nu a suferit de aceasta afectiune; daca este posibil, ar trebui sa vorbesti cu crescatorul pentru ati arata ambii parinti, pentru a te convinge singur ca soldurile parintilor arata normal si sanatos.

Este, de asemenea, o idee buna sa apelezi la un crescator care ti-a fost recomandat de o persoana de incredere, sau cel putin sa incerci sa afli cat mai multe despre crescatorii acestei rase si rezultatele lor.

In afara de faptul ca sunt animale puternice, labradorii sunt cunoscuti si ca animale sanitare: in timpul celui de-al II-lea Razboi Mondial, ei erau folositi pentru a detecta minele ascunse in sol, iar in anii urmatori ei au devenit celebrii atat ca indrumatori pentru nevazatori cat si pentru caini de terapie. Deasemenea, ei sunt folositi si in salvarea oamenilor in timpul calamitatilor naturale, de exemplu, cutremurele. Daca prietenul cel mai bun al omului este, intr-adevar, cainele, atunci, fara indoiala, Labradorul se afla printe cei mai buni.

| unCalutz a răspuns:

Exista multe teorii cu privire la originea Labradorului, dar cel mai probabil este faptul ca el a ajuns in Terra Nova odata cu exploratorii Lumii Noi, pescarii si colonistii europeni, englezi sau norvegieni. Cu timpul, conditiile de viata extrem de dure din acel colt de lume au contribuit la modelarea unei rase de caini mai putin obisnuita. Acestia erau inotatori remarcabili, cu blana de o singura culoare, de cele mai multe ori neagra, si se numeau Terra Nova de Saint John, fiind intalniti cel mai des in regiunea capitalei peninsulei Terra Nova. Dupa unii autori britanici, localnicii pescari ii considerau caini ideali, pe care ii praseau si le exploatau calitatile naturale, utilizandu-i la intinderea plaselor de pescuit si la recuperarea pestilor scapati din navod.

Promovarea rasei se leaga insa de numele Lordului Malmesbury care a decis sa se ocupe de selectia acestori caini renumiti ca plonjori si inotatori. El i-a botezat Labradori, dupa regiunea in care ei isi aveau originea. Tot Lordul a fost acela care a produs primul stramos al rasei.

Labradorul poate fi caine salvamar,caine politist,caine de vanatoare,caine insotitor pentru orbi,caine de companie.

In primul rand,acest caine este foarte intelegator,mai ales femelele,pentru ca ele sunt mai linistite decat masculii.
In al doilea rand,poate fi foarte usor de dresat,pentru toate categoriile din care face parte, pe care le vedeti mai sus.
In al treilea rand, merita pentru ca este usor de ingrijit.

| Florinnaa a răspuns:

exista doua tipuri de labradori:cel american si cel englez.Labradorul are un cap lat, nasul gros, muscatura ca si taietura unei foarfece si stopul pronuntat. Are o gura mare iar gatul este unul puternic, viguros. Ochii au culoarea negru sau caprui inchis, cu o expresie inteligenta.

Urechile sunt atarnatoare, de marime medie. Coada ca de vidra este puternica, prinsa puternic de corp, de forma conica, si acoperita cu par. Membrele au o puternica strucutra osoasa. Picioarele se termina cu labutele, care sunt palmate si care ajuta foarte mult Labradorul la inot.

Labradorul Retriever este de talie mare, un caine puternic, care are tendinta de a se ingrasa repede. De aceea este indicat sa faca multa miscare. In cazul in care stai la bloc, trebuie sa ii asiguri destul timp pentru miscare. De stai la casa asigura-te sa aiba destul spatiu pentru a alerga si a se juca in timpul zilei – daca ai piscina, cu atat mai bine! Labradorul adora apa si va petrece cat mai mult timp inotand si jucandu-se in apa. O singura atentie, totusi: dragostea lor pentru apa ii face sensibili la infectiile urechilor.

Labradorul vine pe lumea intr-o varietate de culori: negru, galben, ciocolatiu, roscat sau culoarea alunei, iar ochii sai pot fi ori negrii ori caprui.Labradorul englez este cel de pur sange. Fizicul celor doua tipuri difera. Labradorul american este inalt si lung. este o rasa ftftftf draguta,sunt aproape cei mai inteligenti caini din lume,ei urmeaza dupa ciobanestii germani.big grinpot fi :ciocolatii, negrii, aurii sau roscati:X funda? Plssbig grin:*

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Infatisarea:e un caine mediu sppre mare.Are un cap lat,cu nas negru sau maroniu,ochi maro sau caprui,urechile mici, lasate, triunghirale.Coada ca de vidra e lunga si groasa.Blana dubla are puf scurt,des si un strat exterior scurt,drept,impermeabil, colorat in negru, galbensau ciocolatiu.Pe piept poate exista o pata alba.
Temperament:e un caine entuziast,sociabil si temperat.E prietenos cu aproape toata lumea,inclusiv cu copiii si cu alti caini. Iubeste apa si ii place sa cara obiectele in gura.
Cel mai bun stapan: se descurca foarte bine cu un stapan activ, intr-o casa din mediul rural,dar se poate adapta si la viata de oras daca i se ofera suficienta miscare
Nevoi speciale:exercitii,dresaj
Posibile probleme de sanatate : atrita, displazie de sold, atrofie, retiniana progresiva

| alexbordei93 a răspuns:

ISTORIA RASEI

Asupra originii Labradorului s-au formulat diverse teorii, care mai de care mai fanteziste. Amintim aici doar o legenda canadiana care spune ca rasa este rodul iubirii dintre un caine si o ... vidra. Ce stim cu siguranta este ca, inainte de aparitia lor masiva in insula Terra-Nova, in secolul al XVII-lea, cainii mai mult sau mai putin asemanatori traiau in peninsula Labrador. Giovani Cabota, navigator italian aflat in serviciul englezilor, care a explorat coastele Labradorului, a descoperit insula Terra-Noava in secolul al XV-lea si a botezat-o Insula Morunilor, loc ce a inceput sa atraga pescarii din Franta, Anglia, tara Bascilor, Portugalia, veniti sa exploateze bancurile de moruni. In munca lor erau ajutati de niste caini negri, fiind un adevarat spectacol sa urmaresti cum acestia se aruncau in apa inghetata la prima comanda si aduceau plasele de peste la mal. Se povesteste ca acei caini erau atat de bine dresati incat puteau sa prinda si pestii scapati din plase. Se pare ca primele exemplare de acest tip au fost debarcate la Poole, un port in sudul Angliei, facandu-si imediat adepti printre gentlemanii sportivi, informati deja asupra calitatilor speciale ale acestor caini. Pentru a nu-si obosi magnificii lor caini de aret, la aportarea vanatului (mai ales din apa), ei se ajutau de Spanieli, caini polivalenti, dintre care unii foarte buni specialisti in mediul acvatic : English Water Spaniel si Irish Water Spanil. Dar solutia folosirii acestor rase nu erau nici pe departe cea ideala. Labradorul nu stia, desigur, nimic despre vanatoare, dar prezenta toate calitatile de baza pentru a deveni un excelent aportor. Asa se intampla ca, adeseori, Labradorul a fost considerat "valetul" Setterilor si Pointerilor, desi el era mai degraba coechipierul lor, talentul lui deosebit conferindu-i o valoare de necontestat. La sfarsitul secolului al XIX-lea, rasa era bine reprezentata in Marea Britanie. In anul 1903 a fost recunoscuta de Kennel Club-ul englez; beneficiase deja de cateva decenii de selectie, iar exemplarele provenind din crescatoriile britanice nu erau cu nimic mai prejos decat cele din Terra-Nova. Asociatiile care se ocupau de Labrador s-au inmultit, iar in 1924 a aparut prima care se ocupa in exclusivitate de varietatea galbena. In 1899, din doi parinti negri, s-a nascut primul Labrador galben, Ben Hyde, si el este stramosul tuturor exemplarelor galbene de astazi. Succesul datorat culorii fiind foarte mare, a luat nastere Yellow Labrador Club, pentru a facilita exemplarelor galbene accesul in expozitii. In anii '40, crescatorul Severn a obtinut primii pui Chocolat, din doi parinti negri. Gurile rele sustineau ca acestia ar fi rezultatul imperecherii cu alte rase. "Barfa" nu trebuie luata in considerare, deoarece exista documente care mentioneaza existenta acestei culori si cu mult timp inainte, la Cainele de Saint John. Monta fiind repetata, au mai rezultat inca doi pui de aceeasi culoare. Totusi, abia in 1964 a aparut primul campion chocolat - Cook Ridge Tango. Din pacate, roba chocolat ramane rara deoarece, de cele mai multe ori, este asociata cu ochi galbeni, ceea ce reprezinta un defect eliminatoriu. Dragostea si admiratia pe care i-o poarta si "nevanatorii" sunt pe deplin justificate, pentru ca Labradorul este elogiat in activitatea de politie, in armate, precum si atunci cand indeplineste serviciul de ghid pentru nevazatori (calitatile si docilitatea lui deosebite il fac sa alcatuiasca efectivul cel mai numeros cainilor conducatori pentru nevazatori). Datorita capacitatii sale olfactive deosebite (are 230 milioane de celule olfactive, fata de 200 ale Ciobanescului German) este foarte utilizat in depistarea drogurilor si a explozivilor. Insa cel mai greu pentru un Retriever este sa nu aporteze ceea ce a gasit! Flerul si devotamentul deosebit au facut ca Labradorul sa inlocuiasca, cu mare succes, chiar si miticul Saint-Bernard in actiunile salvamontistilor.

PROFILUL RASEI

Labradorul este un caine activ si va fi foarte nefericit daca nu i se cere nimic. Sa nu intelegem gresit: un Labrador cu temperament corect nu este niciodata hiperactiv, agitat. Acestea sunt defecte de caracter si apar la "inmultitorii" de cainii si nu la crescatorii profesionisti. De aceea, daca v-ati hotarat sa va luati un pui, cereti sa-i vedeti parintii: comportamentul lor e un reper satisfacator pentru temperamentul puiului. Oricum, sa va asteptati ca puiul sa fie vesel, exuberant si activ in "copilaria" care dureaza pana la 3 ani. Deci, pana la aceasta varsta, veti avea un caine "adult pe dinafara", dar care in mintea lui e inca pui! O alta particularitate a caracterului sau este teama de singuratate, Labradorul fiind un mare sentimental: el simte nevoia sa fie in permanenta inconjurat de oameni, motiv pentru care e exclus sa fie adoptat de o familie ai carei membri lipsesc zilnic cate 10 ore de acasa. In aceste cazuri, psihicul lui va fi afectat si, coroborat cu lipsa de miscare, poate deveni un caine problema (distruge lucrurile din casa, urla). In ceea ce priveste selectia, agresivitatea sau timiditatea excesiva exclud de la reproductie. Labradorul iubeste in mod deosebit copiii, fiindu-le partener de joaca pana la varste inaintate. O atentie deosebita trebuie acordata regimului alimentar, deoarece Labradorul are o tendinta naturala de ingrasare, constitutia lui de Retriever, de lucrator in medii reci, cerandu-i o oarecare "rotunjime". Exercitiul fizic obligatoriu dar bine dozat il va feri sa devina obez. Labradorul trebuie educat, dar brutalitatea este absolut exclusa in dresaj, deoarece inteligenta sa deosebita il face sa nu suporte un tratament dur.

ASPECTUL

Cainele solid, foarte activ. Zona renala scurta. Craniul lat. Cutie toracica bine dezvoltata, piept adanc, coaste bine arcuite. Trenul posterior si zona renala sunt late si puternice. Comportament / Caracter: Calm, dar foarte vioi. Este inotator pasionat, are un miros excelent si aporteaza fara a sfasia vanatul. Inteligent, energic si docil, dorindu-si inainte de toate sa-si multumeasca stapanul. Este bland si prietenos, niciodata agresiv, dar nici fricos.

CORPUL

Gatul: plin, fara cute sau piele flasca, puternic si solid; se insereaza in umerii care sunt bine plasati. Spate: linie superioara orizontala. Zona renala lata, scurta si puternica. Piept: de buna largime si buna adancime, cu coaste puternic arcuite, dand toracelui aspect de butoi. Coada: aspectul ei este o trasatura a rasei: de lungime medie, foarte groasa la baza, subtiindu-se treptat catre varf, acoperita complet de un par scurt, dens, cu fir gros, care ii da aspectul tipic, rotunjit, denumit "coada de vidra". Niciodata parul de pe coada nu va forma franjuri. Poate fi purtata vesel, dar niciodata purtata pe spate.

CAPUL

Capul: Craniul lat, conturat de linii drepte, fara obraji carnosi sau proeminenti. Stop marcat. Regiune faciala: Trufa: lata, cu nari bine dezvoltate. Bot: puternic, aproape cilindric, niciodata cu "nasul in vant". Maxilarele si dantura: maxilare puternice, de lungime medie; dinti puternici avand muscatura perfecta, regulata si complet in foarfece, adica incisivii superiori sunt plasati in fata incisivilor inferiori, dar fiind in contact strans; incisivii sunt plasati perpendicular pe maxilare. Ochii: de dimensiune medie, exprimand inteligenta si blandete; sunt maro sau de culoarea alunei. Urechile: nu sunt mari sau grele, atarna pe langa cap si sunt plasate usor catre spate.

MEMBRELE

Membrele anterioare: membrele anterioare au osatura buna si antebrat drept (vazut atat din fata cat si din lateral). Umerii sunt lungi si obligi. Membrele posterioare: bine dezvoltat, linia crupei este orizontala. Genunchii sunt bine angulati si jaretii bine coborati. Jaretii apropiati - "coate de vaca" - sunt defct eliminatoriu. Miscare: mersul este degajat, cu pas de buna lungime. Membrele se deplaseaza in planuri paralele cu axa longitudinala a corpului.

ROBA

Parul: este o alta trasatura distinctiva a rasei. Parul de acoperire este scurt si dens, fara onduleuri sau franjuri, cu fir gros, destul de dur. Subparul confera foarte buna rezizstenta la inteperii. Culoare: complet negru, galben sau maro (maro - ciocolatiu sau maro - roscat , ca ficatul). Se accepta o mica pata pe piept. Culoarea galben cuprinde toate nuantele de la alb-galbui la roscat.

Sursa textului : http://www.hipet.ro/rase/detalii/0/122

| IDontCareeeeeeeeeeee a răspuns:

Labradorul Retriever (cunoscut și sub numele de Câinele Sfântului Ioan) este o rasă de câini originară din Canada. Acest patruped era folosit de pescari la prinderea pește deoarece labradorul este o rasă de câini cărora le place să se scalde în apă și să înoate. După cum și spune numele "retriever" este și un câine de aport.IstorieLabradorul Retriever își are originile în provincia Newfoundland din Canada, fiind un câine de aport, iar mai târziu, după antrenarea acestuia a fost folosit și pentru vânătoare. Pescarii îl foloseau pentru aducerea spre țărm a plaselor în care era prins peștele. Labradorul Retrever a ajuns pentru prima dată în Europa, în Anglia, la jumătatea secolului al XIX-lea, fiind adus de vasele pescărești portugheze. Conform altei teorii, această rasă a fost adusă cu mult înainte în Portugalia, teorie întărită și de faptul că „labrador" în limba portugheză înseamnă „muncitorul câmpului, al pământului"[1]

Datorită acestor calități, numeroși aristrocrați au deținut exemplare din această rasă. Printre primii poseori din Anglia, de Labrador, s-a numărat și colonelul Peter Hawker, mai târziu prin anii 1860 un număr mare de aristrocrați dețineau astfel de câini devenind rapid preferatul iubitorilor de animale. Datorită aptitudinilor remarcabile de mare înotător, dar și pentru faptul că era descurcăreț în diverese medii, sunt mari câștigători la probele de aport și la probelor de câini utilitari.

Labradorul Retriever a fost recunoscut ca rasă de Asociația Chinologică Britanică în anul 1903.

[modificare] ÎntretinereFiind un câine nepretențios labradorul nu necesită o îngrjire atentă. Trebuie periat de 3 ori pe săptămână și curățat în urechi la fiecare sfârșit de săptămână.
fundita?:03

| xt9000 a răspuns:

Http://www.animale.ro/caini/labrador-retriever.uite aici esste apsolut totul despre el. funda va rog

| PattyX a răspuns:

Labradorii sunt blanzi, rabdatori, inteligenti si intotdeauna dornici sa fie pe placul tuturor. Sunt cainii perfecti pentru familii, mai ales pentru cei mici. Si eu am labrador si este super...adica daca il scot la plimbare nu fuge s-au na... eu ti-as sugera sa-ti iei unul! Bafta:*!

| gerogiana1991 a răspuns:

Exista doua tipuri de labradori: cel englez si cel american. Labradorul englez este cel de pur sange. Fizicul celor doua tipuri difera. Labradorul american este inalt si lung.

Cel englez este un caine solid, musculos, mai degraba lung decat inalt, cu o blana scurta, groasa, rezistenta la apa gratie subparului. Parul este drept si nu buclat, iar blana este de 3 culori: negru, auriu, sau ciocolatiu.

Labradorul are un cap lat, nasul gros, muscatura ca si taietura unei foarfece si stopul pronuntat. Are o gura mare iar gatul este unul puternic, viguros. Ochii au culoarea negru sau caprui inchis, cu o expresie inteligenta.

Urechile sunt atarnatoare, de marime medie. Coada ca de vidra este puternica, prinsa puternic de corp, de forma conica, si acoperita cu par. Membrele au o puternica strucutra osoasa. Picioarele se termina cu labutele, care sunt palmate si care ajuta foarte mult Labradorul la inot.

Labradorul Retriever este de talie mare, un caine puternic, care are tendinta de a se ingrasa repede. De aceea este indicat sa faca multa miscare. In cazul in care stai la bloc, trebuie sa ii asiguri destul timp pentru miscare. De stai la casa asigura-te sa aiba destul spatiu pentru a alerga si a se juca in timpul zilei – daca ai piscina, cu atat mai bine! Labradorul adora apa si va petrece cat mai mult timp inotand si jucandu-se in apa. O singura atentie, totusi: dragostea lor pentru apa ii face sensibili la infectiile urechilor.

Labradorul vine pe lumea intr-o varietate de culori: negru, galben, ciocolatiu, roscat sau culoarea alunei, iar ochii sai pot fi ori negrii ori caprui.
Se pot confrunta si cu boli de ochi, dar, probabil, cea mai mare problema fizica a labradorului ramane displazia. Pentru a cumpara un pui sanatos, cauta un crescator bun, specializat in Labradori. Este esential sa verifici certificatele parintilor pentru a te convinge ca nici un membru al familiei nu a suferit de aceasta afectiune; daca este posibil, ar trebui sa vorbesti cu crescatorul pentru ati arata ambii parinti, pentru a te convinge singur ca soldurile parintilor arata normal si sanatos.

Este, de asemenea, o idee buna sa apelezi la un crescator care ti-a fost recomandat de o persoana de incredere, sau cel putin sa incerci sa afli cat mai multe despre crescatorii acestei rase si rezultatele lor.

In afara de faptul ca sunt animale puternice, labradorii sunt cunoscuti si ca animale sanitare: in timpul celui de-al II-lea Razboi Mondial, ei erau folositi pentru a detecta minele ascunse in sol, iar in anii urmatori ei au devenit celebrii atat ca indrumatori pentru nevazatori cat si pentru caini de terapie. Deasemenea, ei sunt folositi si in salvarea oamenilor in timpul calamitatilor naturale, de exemplu, cutremurele. Daca prietenul cel mai bun al omului este, intr-adevar, cainele, atunci, fara indoiala, Labradorul se afla printe cei mai buni.