| AllmaGirl a întrebat:

Din toate rasele lumii(dintre caini), mie cel mai mult imi place Golden Retrieverul. Stiu destule despre aceasta rasa dar as vrea sa aflu mai multe. Cine imi zice cat mai multe despre golden retriever primeste o funda mare si frumoasa. Dar nu vreau detalii copy-paste de pe net, vreau sa vad ce stiti voi, ca ce scrie pe net, nu e mereu real...

8 răspunsuri:
| AllmaGirl explică:

Lewiscristian, esti norocos de camaradul tauhappy are si un nume?

| Rooooooooooxi a răspuns:

Pai...da si mie mi se pare ca golden retrieverul este cel mai simpatic, dragastos si frumos caine de telie medie.este unul din caini care mie imi plac foarte mult
stiu sa inoate si le place apa, au o blana foarte frumoasa si aurie asa ca soarele si pare ca coada lui este un evantai care flutura cand alearga
ca aspect fizic este extrem de frumos si rar mai vezi caini care sa aiba alta culoare decat cea aurie, caini care sunt spre mirarea mea roscati sau albi.mie imi plac mak mult cei aurii.cainii din aceasta rasa au un capsor mare si triunghiular si niste ochii care te privesc drept si dulce
se ataseaza foarte repede de copii si ca orice caine o sa se ataseze mai mult de o persoana iar pe acea persoana o sa o iubeasca mereu
e un caine pe care il dresezi usor si este ascultator il poti invata sa faca afara dar daca stai la apartament trebuie scos de trei ori pe zi afar dar se va acomoda pentru ca se acomodeaza si se obisnuiesc cu casa in care stau
sunt foarte multe de zis despre acest caine si chiar daca unii spun ca este prea mare pentru un apartament si ii cade parul prea mult nu este adevarat
sper ca te-am ajutat sa aflii mai multe lucruri despre acest caine sau poate ca pe acestea le stiai deja
te pup!
chaw!

| StiGGy a răspuns:

Mai multe poti sa afli de aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever

| NicoNicoNiiiii a răspuns:

Sunt multe de zis

| NicoNicoNiiiii a răspuns:

Golden Retriever

Golden Retriever este o rasă de câini de vânătoare populari în Scoţia. Golden Retriever-ii au nimerit în mod consecvent în vârful listei celor mai îndrăgiţi câini de companie adresaţi familiei. Adesea, asociaţi cu copiii şi viaţa suburbană, şi cu dragostea lor faţă de apă, precum şi cu abilitatea înnăscută de salvatori, de recuperatori, Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, excelenţi parteneri la partidele de vânătoare. Golden Retriver-ul a fost una dintre rasele de top în anul 2005.

Istoric şi origine

Primele înscrieri istorice cu privire la câinele Golden Retriever datează de la începutul secolului XIX, când rasa era un câine de vânătoare popular în Scoţia. Rasa a fost creată în peninsulele britanice, cel mai probabil în urma încrucişării unui câine retriever cu părul lung, bej, cu un Tweed Water Spaniel cu păr scurt, sau a altor spanieli, setter ori chiar a Newfoundland-ului cu Bloodhund-ul. Acest câine şi-a făcut pentru prima dată apariţia într-o expoziţie de câini, Golden Flat-Coat. Ca câine de talie medie, robust, rasa a fost apreciată pentru abilitatea sa de a vâna atât pe teren, cât şi în apă. Vânătorii îi admirau calităţile atletice şi sârguinţa, în timp ce membrii familiilor îi apreciau caracterul prietenos şi tandru ale acestui câine. La sfârşitul secolului XIX, Golden Retriever-ul era binecunoscut în America de Nord şi a fost înregistrat în American Kennel Club în 1925.

De-a lungul anilor câinii Golden Retriever au devenit utili şi ca câini-călăuză pentru orbi, surzi sau alte persoane cu diferite handicapuri datorită inteligenţei, disciplinei şi temperamentului lor echilibrat, precum şi datorită abilităţii lor de a înţelege de minune oamenii. Ei sunt antrenaţi şi ca câini de terapie pentru a aduce alinarea persoanelor internate în azile/spitale.

Golden Retriever-ii fac parte din grupa câinilor de vânătoare sau sportivi „de agrement" (AKC). Rasa este recunoscută de următoarele organizaţii şi oficii internaţionale: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.

Aspect exterior şi dimensiuni

Golden Retriever-ul este un câine de talie medie, robust, bine proporţionat, cu un cap relativ rotund, mai mult lat decât lung şi ochi în diferite nuanţe de crem şi auriu, cu gene închise la culoare. Botul este conic, dar lat, prevăzut cu un nas de culoare neagră. Stopul frontal este evident. Urechile acestui câine sunt de dimensiuni medii, triunghiulare şi pendulante, căzând până aproximativ la nivelul fălcii. Gâtul şi coapsele sunt musculoase. Pieptul este adânc. Coada este lungă, dar niciodată răsucită, acoperită de o blană abundentă, care îi dă aspectul unui steag.

Părul exterior impermeabil este gros, dens şi moale, deşi nu prea mătăsos. Puful de blană este relativ dens. Aşa cum sugerează şi numele rasei, culoarea robei este aurie sau o nuanţă apropiată de auriu. Părul mai lung de o nuanţă mai deschisă, cunoscut ca şi coamă, este prezent pe faţa posterioară a membrelor anterioare şi coapsă, abdomen, pe jumătatea anterioară a gâtului şi pe partea inferioară (vârful) a cozii. Blana roşcată este considerată a fi o anomalie.

Golden Retriever-ul adult are o înălţime la greabăn de 56-61 cm la mascul şi 51-56 cm la femelă şi o greutate de 27-36 kg la mascul şi 25-32 kg la femelă.

Personalitate
Golden Retriever recuperând o jucărie din apă

Golden Retriever-ul este un companion plin de viaţă şi afectuos cu o personalitate calină. Dacă nu ar fi de talie medie, Golden Retriever-ii ar fi „căini de poală" (lapdog). Deşi, în general, nu este un câine gălăgios, acest animal de casă anunţă sosirea vizitatorilor. Foarte uşor de educat şi dresat, Golden Retriever-ul este întotdeauna răbdător şi gentil cu copiii. Sunt loiali, drăgălaşi şi doritori de a face mereu pe plac stăpânului.

Prietenos cu toată lumea, inclusiv cu alţi câini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de câine de protecţie. Deşi e puţin probabil să atace, Golden-ul este un câine de pază bun, lătrând sonor în cazul apropierii vreunui străin. Acest câine trebuie să fie în permanenţă în centrul atenţiei oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Dacă este izolat de oameni sau lăsat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni răutăcios şi neascultător. Pot fi exuberanţi şi distrugători când se plictisesc. Printre talentele Golden Retriever-ului se numară: vânătoarea, luarea urmei, recuperarea diferitor obiecte, detectarea narcoticelor, îndrumarea persoanelor cu handicap (orbi, surzi etc.), agilitatea şi perspicacitatea. Sunt foarte buni câini inotători.

Relaţiile cu familia şi casa

Golden Retriever-ul este un excelent câine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casă. Acest câine este o alegere potrivită pentru cei care deţin pentru prima dată un animal de companie demonstrând că proprietarul este capabil să întreţină un câine de talia şi forţa sa. Va fi mulţumit să trăiască într-un apartament, dacă i se va acorda suficient timp pentru mişcare. Sunt relativ activi în interior şi se pot mulţumi cu cel puţin o curte de dimensiuni medii.

Dresaj

Golden Retreiver-ul este un câine inteligent şi foarte uşor de dresat. În afară de faptul că sunt vânători excelenţi, aceasta rasă a fost antrenată pentru a acompania persoanele invalide (câini-călăuză pentru orbi). Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, utilizaţi pentru detectarea drogurilor şi în acţiunile de căutare şi salvare.

Aspecte particulare

olden Retriever-ii care vânează pe uscat şi cărora li se permite să înoate necesită o atenţie specială. Alergarea prin pădure poate cauza pătrunderea corpurilor străine de dimensiuni mici cum ar fi ciulinii sau alte plante sub pleoape sau în urechi. Suprafaţa ochiului sau urechea câinelui poate deveni iritată şi inflamată.

Golden Retriever-ii trebuie, de asemenea, să beneficieze de un periat regulat cu o perie din păr de porc, o dată pe zi dacă este posibil, acordând o atenţie deosebită pufului profund, des. Perierea contribuie la menţinerea unei blăni sănătoase şi lucioase a câinelui şi la diminuarea căderii părului. Acesta este, de asemenea, un moment oportun pentru a descoperi eventualele miţe de păr care pot fi neplăcute pentru câinele de companie. Este mai sigur ca laţele lungi din blana câinelui să fie îndepărtate de un frizer profesionist sau un medic veterinar. În perioadele de năpârlire părul trebuie periat mai des. Toaletarea robei se va face cu săpun uscat sau prin îmbăiere numai când este necesar.

Golden Retriever-ul necesită mişcare zilnică, adorând să recupereze mingile sau alte jucării. Astfel, mişcarea necesară este foarte uşor de asigurat. Acest câine trebuie plimbat suficient dar nu hrănit în exces, întrucât are tendinţa la supraponderabilitate.

Boli şi afecţiuni

În general, Golden Retriever-ul este un câine cu riscuri de sănătate reduse. Totuşi, următoarele boli sau afecţiuni au fost relatate:

* Torsiunea (dilataţia) gastrică, o afecţiune bruscă ce pune în pericol viaţa câinelui, asociată umplerii stomacului cu aer şi torsionării acestuia;
* Displazia de şold, o malformaţie a articulaţiei coxofemurale care are ca rezultat durerea, şchiopătarea şi artrita, în ordinea enumerării;
* Epilepsia, o afecţiune a sistemului nervos care poate evolua la vârsta de 2-5 ani.

Alimentaţia necorespunzătoare determină la acest câine o leziune a pielii, numită eczemă umedă alimentară.

* Cataracta determină o pierdere a transparenţei normale a cristalinului.Afecţiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi şi poate duce în timp la pierderea vederii.
* Diabetul este o afecţiune pancreatică asociată unei insuficienţe de insulină.
* Entropionul este o afecţiune a pleoapelor ce implică răsucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irită suprafaţa globului ocular, putând duce la probleme mult mai grave.
* Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizaţiei splinei, ficatului sau cordului.
* Alte afecţiuni la care sunt predispuşi: cancer, boala Von Willebrand, probleme cu inima si defecte congenitale ale ochilor. Pot face diverse alergii ale pielii si sunt predispusi la obezitate dacă nu sunt hrăniţi corespunzător.

Dacă caţelul provine dintr-o linie în care ambii părinţi au fost evaluaţi ca neavând probleme de displazie de şold sau probleme de ochi, atunci posibilitatea ca animalul să sufere de displazie de şold şi probleme oftalmologice este în mare parte redusă.

Media de viaţă a Golden Retriever-ilor este de 9-15 ani. Ajung în medie la vârsta de 12 ani deşi se întâmplă să trăiască până la vârsta de 16-17 ani.
În general, Golden Retriever-ul este un câine cu riscuri de sănătate reduse. Totuşi, următoarele boli sau afecţiuni au fost relatate:

* Torsiunea (dilataţia) gastrică, o afecţiune bruscă ce pune în pericol viaţa câinelui, asociată umplerii stomacului cu aer şi torsionării acestuia;
* Displazia de şold, o malformaţie a articulaţiei coxofemurale care are ca rezultat durerea, şchiopătarea şi artrita, în ordinea enumerării;
* Epilepsia, o afecţiune a sistemului nervos care poate evolua la vârsta de 2-5 ani.

Alimentaţia necorespunzătoare determină la acest câine o leziune a pielii, numită eczemă umedă alimentară.

* Cataracta determină o pierdere a transparenţei normale a cristalinului.Afecţiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi şi poate duce în timp la pierderea vederii.
* Diabetul este o afecţiune pancreatică asociată unei insuficienţe de insulină.
* Entropionul este o afecţiune a pleoapelor ce implică răsucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irită suprafaţa globului ocular, putând duce la probleme mult mai grave.
* Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizaţiei splinei, ficatului sau cordului.
* Alte afecţiuni la care sunt predispuşi: cancer, boala Von Willebrand, probleme cu inima si defecte congenitale ale ochilor. Pot face diverse alergii ale pielii si sunt predispusi la obezitate dacă nu sunt hrăniţi corespunzător.

Dacă caţelul provine dintr-o linie în care ambii părinţi au fost evaluaţi ca neavând probleme de displazie de şold sau probleme de ochi, atunci posibilitatea ca animalul să sufere de displazie de şold şi probleme oftalmologice este în mare parte redusă.

Media de viaţă a Golden Retriever-ilor este de 9-15 ani. Ajung în medie la vârsta de 12 ani deşi se întâmplă să trăiască până la vârsta de 16-17 ani.

| NicoNicoNiiiii a răspuns:

Golden Retriever

Golden Retriever este o rasă de câini de vânătoare populari în Scoţia. Golden Retriever-ii au nimerit în mod consecvent în vârful listei celor mai îndrăgiţi câini de companie adresaţi familiei. Adesea, asociaţi cu copiii şi viaţa suburbană, şi cu dragostea lor faţă de apă, precum şi cu abilitatea înnăscută de salvatori, de recuperatori, Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, excelenţi parteneri la partidele de vânătoare. Golden Retriver-ul a fost una dintre rasele de top în anul 2005.

Istoric şi origine

Primele înscrieri istorice cu privire la câinele Golden Retriever datează de la începutul secolului XIX, când rasa era un câine de vânătoare popular în Scoţia. Rasa a fost creată în peninsulele britanice, cel mai probabil în urma încrucişării unui câine retriever cu părul lung, bej, cu un Tweed Water Spaniel cu păr scurt, sau a altor spanieli, setter ori chiar a Newfoundland-ului cu Bloodhund-ul. Acest câine şi-a făcut pentru prima dată apariţia într-o expoziţie de câini, Golden Flat-Coat. Ca câine de talie medie, robust, rasa a fost apreciată pentru abilitatea sa de a vâna atât pe teren, cât şi în apă. Vânătorii îi admirau calităţile atletice şi sârguinţa, în timp ce membrii familiilor îi apreciau caracterul prietenos şi tandru ale acestui câine. La sfârşitul secolului XIX, Golden Retriever-ul era binecunoscut în America de Nord şi a fost înregistrat în American Kennel Club în 1925.

De-a lungul anilor câinii Golden Retriever au devenit utili şi ca câini-călăuză pentru orbi, surzi sau alte persoane cu diferite handicapuri datorită inteligenţei, disciplinei şi temperamentului lor echilibrat, precum şi datorită abilităţi lor de a înţelege de minune oamenii. Ei sunt antrenaţi şi ca câini de terapie pentru a aduce alinarea persoanelor internate în azile/spitale.

Golden Retriever-ii fac parte din grupa câinilor de vânătoare sau sportivi „de agrement" (AKC). Rasa este recunoscută de următoarele organizaţii şi oficii internaţionale: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.

Aspect exterior şi dimensiuni

Golden Retriever-ul este un câine de talie medie, robust, bine proporţionat, cu un cap relativ rotund, mai mult lat decât lung şi ochi în diferite nuanţe de crem şi auriu, cu gene închise la culoare. Botul este conic, dar lat, prevăzut cu un nas de culoare neagră. Stopul frontal este evident. Urechile acestui câine sunt de dimensiuni medii, triunghiulare şi pendulante, căzând până aproximativ la nivelul fălcii. Gâtul şi coapsele sunt musculoase. Pieptul este adânc. Coada este lungă, dar niciodată răsucită, acoperită de o blană abundentă, care îi dă aspectul unui steag.

Părul exterior impermeabil este gros, dens şi moale, deşi nu prea mătăsos. Puful de blană este relativ dens. Aşa cum sugerează şi numele rasei, culoarea robei este aurie sau o nuanţă apropiată de auriu. Părul mai lung de o nuanţă mai deschisă, cunoscut ca şi coamă, este prezent pe faţa posterioară a membrelor anterioare şi coapsă, abdomen, pe jumătatea anterioară a gâtului şi pe partea inferioară (vârful) a cozii. Blana roşcată este considerată a fi o anomalie.

Golden Retriever-ul adult are o înălţime la greabăn de 56-61 cm la mascul şi 51-56 cm la femelă şi o greutate de 27-36 kg la mascul şi 25-32 kg la femelă.

Personalitate
Golden Retriever recuperând o jucărie din apă

Golden Retriever-ul este un companion plin de viaţă şi afectuos cu o personalitate calină. Dacă nu ar fi de talie medie, Golden Retriever-ii ar fi „căini de poală" (lapdog). Deşi, în general, nu este un câine gălăgios, acest animal de casă anunţă sosirea vizitatorilor. Foarte uşor de educat şi dresat, Golden Retriever-ul este întotdeauna răbdător şi gentil cu copiii. Sunt loiali, drăgălaşi şi doritori de a face mereu pe plac stăpânului.

Prietenos cu toată lumea, inclusiv cu alţi câini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de câine de protecţie. Deşi e puţin probabil să atace, Golden-ul este un câine de pază bun, lătrând sonor în cazul apropierii vreunui străin. Acest câine trebuie să fie în permanenţă în centrul atenţiei oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Dacă este izolat de oameni sau lăsat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni răutăcios şi neascultător. Pot fi exuberanţi şi distrugători când se plictisesc. Printre talentele Golden Retriever-ului se numară: vânătoarea, luarea urmei, recuperarea diferitor obiecte, detectarea narcoticelor, îndrumarea persoanelor cu handicap (orbi, surzi etc.), agilitatea şi perspicacitatea. Sunt foarte buni câini inotători.

Relaţiile cu familia şi casa

Golden Retriever-ul este un excelent câine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casă. Acest câine este o alegere potrivită pentru cei care deţin pentru prima dată un animal de companie demonstrând că proprietarul este capabil să întreţină un câine de talia şi forţa sa. Va fi mulţumit să trăiască într-un apartament, dacă i se va acorda suficient timp pentru mişcare. Sunt relativ activi în interior şi se pot mulţumi cu cel puţin o curte de dimensiuni medii.

Dresaj

Golden Retreiver-ul este un câine inteligent şi foarte uşor de dresat. În afară de faptul că sunt vânători excelenţi, aceasta rasă a fost antrenată pentru a acompania persoanele invalide (câini-călăuză pentru orbi). Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, utilizaţi pentru detectarea drogurilor şi în acţiunile de căutare şi salvare.

Aspecte particulare

olden Retriever-ii care vânează pe uscat şi cărora li se permite să înoate necesită o atenţie specială. Alergarea prin pădure poate cauza pătrunderea corpurilor străine de dimensiuni mici cum ar fi ciulinii sau alte plante sub pleoape sau în urechi. Suprafaţa ochiului sau urechea câinelui poate deveni iritată şi inflamată.

Golden Retriever-ii trebuie, de asemenea, să beneficieze de un periat regulat cu o perie din păr de porc, o dată pe zi dacă este posibil, acordând o atenţie deosebită pufului profund, des. Perierea contribuie la menţinerea unei blăni sănătoase şi lucioase a câinelui şi la diminuarea căderii părului. Acesta este, de asemenea, un moment oportun pentru a descoperi eventualele miţe de păr care pot fi neplăcute pentru câinele de companie. Este mai sigur ca laţele lungi din blana câinelui să fie îndepărtate de un frizer profesionist sau un medic veterinar. În perioadele de năpârlire părul trebuie periat mai des. Toaletarea robei se va face cu săpun uscat sau prin îmbăiere numai când este necesar.

Golden Retriever-ul necesită mişcare zilnică, adorând să recupereze mingile sau alte jucării. Astfel, mişcarea necesară este foarte uşor de asigurat. Acest câine trebuie plimbat suficient dar nu hrănit în exces, întrucât are tendinţa la supraponderabilitate.

Boli şi afecţiuni

În general, Golden Retriever-ul este un câine cu riscuri de sănătate reduse. Totuşi, următoarele boli sau afecţiuni au fost relatate:

* Torsiunea (dilataţia) gastrică, o afecţiune bruscă ce pune în pericol viaţa câinelui, asociată umplerii stomacului cu aer şi torsionării acestuia;
* Displazia de şold, o malformaţie a articulaţiei coxofemurale care are ca rezultat durerea, şchiopătarea şi artrita, în ordinea enumerării;
* Epilepsia, o afecţiune a sistemului nervos care poate evolua la vârsta de 2-5 ani.

Alimentaţia necorespunzătoare determină la acest câine o leziune a pielii, numită eczemă umedă alimentară.

* Cataracta determină o pierdere a transparenţei normale a cristalinului.Afecţiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi şi poate duce în timp la pierderea vederii.
* Diabetul este o afecţiune pancreatică asociată unei insuficienţe de insulină.
* Entropionul este o afecţiune a pleoapelor ce implică răsucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irită suprafaţa globului ocular, putând duce la probleme mult mai grave.
* Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizaţiei splinei, ficatului sau cordului.
* Alte afecţiuni la care sunt predispuşi: cancer, boala Von Willebrand, probleme cu inima si defecte congenitale ale ochilor. Pot face diverse alergii ale pielii si sunt predispusi la obezitate dacă nu sunt hrăniţi corespunzător.

Dacă caţelul provine dintr-o linie în care ambii părinţi au fost evaluaţi ca neavând probleme de displazie de şold sau probleme de ochi, atunci posibilitatea ca animalul să sufere de displazie de şold şi probleme oftalmologice este în mare parte redusă.

Media de viaţă a Golden Retriever-ilor este de 9-15 ani. Ajung în medie la vârsta de 12 ani deşi se întâmplă să trăiască până la vârsta de 16-17 ani.
În general, Golden Retriever-ul este un câine cu riscuri de sănătate reduse. Totuşi, următoarele boli sau afecţiuni au fost relatate:

* Torsiunea (dilataţia) gastrică, o afecţiune bruscă ce pune în pericol viaţa câinelui, asociată umplerii stomacului cu aer şi torsionării acestuia;
* Displazia de şold, o malformaţie a articulaţiei coxofemurale care are ca rezultat durerea, şchiopătarea şi artrita, în ordinea enumerării;
* Epilepsia, o afecţiune a sistemului nervos care poate evolua la vârsta de 2-5 ani.

Alimentaţia necorespunzătoare determină la acest câine o leziune a pielii, numită eczemă umedă alimentară.

* Cataracta determină o pierdere a transparenţei normale a cristalinului.Afecţiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi şi poate duce în timp la pierderea vederii.
* Diabetul este o afecţiune pancreatică asociată unei insuficienţe de insulină.
* Entropionul este o afecţiune a pleoapelor ce implică răsucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irită suprafaţa globului ocular, putând duce la probleme mult mai grave.
* Hemangiosarcomul este un tip de cancer care poate avea ca rezultat tumori ale vascularizaţiei splinei, ficatului sau cordului.
* Alte afecţiuni la care sunt predispuşi: cancer, boala Von Willebrand, probleme cu inima si defecte congenitale ale ochilor. Pot face diverse alergii ale pielii si sunt predispusi la obezitate dacă nu sunt hrăniţi corespunzător.

Dacă caţelul provine dintr-o linie în care ambii părinţi au fost evaluaţi ca neavând probleme de displazie de şold sau probleme de ochi, atunci posibilitatea ca animalul să sufere de displazie de şold şi probleme oftalmologice este în mare parte redusă.

Media de viaţă a Golden Retriever-ilor este de 9-15 ani. Ajung în medie la vârsta de 12 ani deşi se întâmplă să trăiască până la vârsta de 16-17 ani.

| lewiscristian_4963 a răspuns:

Am si eu un caine la fel.ce pot spune,este foarte inteligent,foarte usor de dresat, amuzant, si foarte jucaus! cine nu s-ar dori un astfel de caine? eu il am de 1 an jum sui sunt mandru!

| lewiscristian_4963 a răspuns:

Da,numele lui este GESS(Y)