| Gurgiu a întrebat:

Doresc sa-mi cumpăr un caine de tip Beagl, merita? Adica ce dezavantaje au, stau la curte, adică nu îngheață iarna sau nu ii este frig chestii de astea?

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Sa-l tii afara in cusca iarna la -20 de grade? Mai bine nu-ti mai iei, aia se numeste tortura. Animalele nu se tin afara in curte legate cu lantu de gard. Ori ii creezi conditii ori nu-ti mai iei.

| brokxy a răspuns (pentru Ineys):

De ce sa nu doarma in pat cu el? laughing laughing sa ii cumpere televizor perie de dinti nu

| Ineys a răspuns (pentru brokxy):

Habar n-am, dar nu cred ca tie ti-ar convenii sa stai afara la -20 de grade intre niste blani. Cainii nu sunt facuti pentru astfel de temperaturi. Nu sunt ursi polari sau mai stiu eu ce.

Sau sa te tina cineva intr-un lant care dupa ceva timp te strange atat de tare incat iti intra in carne si apoi iti creste carnea peste el.

Parerea mea e ca iti iei un caine din dragoste pentru caini si ca sa-i oferi niste conditii, sa-i faci viata mai buna, etc. Dar nu spun ca le stiu eu pe toate, nici nu am animale de companie si nu am avut niciodata, dar gandesc logic.

| brokxy a răspuns:

Am citit ca la Beagle le place sa stea afara, sunt caini de vanatoare este ok. Doar ca au blanita scurta. Daca iti iei baga-i ceva in cusca patura sau fan. Nu ingheata dar fa-i o casuta calduroasa afara

| brokxy a răspuns:

,,Câinii care sunt lăsați afară la frig, cu adăpost inadecvat, pot suferi de îngheț sever, hipotermie și, probabil, moarte. Are nevoie de o cusca si va fi ok plus patura

| GabrielaCioraia a răspuns:

Ii e frig si tremura