| adrybubuok a întrebat:

Dupa cat timp duap monta se instaleaza gestatia la iepuri. adica dupa cat timp de la inperechere. ca am si eu o iepuroaica si nu stiu cand sa ii asez cuibul. ea a fost data la inperechere pe 1 august si am inteles de la parinti ca noaptea au facut. adica daca stiti sa imi calculati si cand sa ii asez cuibul si cand naste. multumesc

3 răspunsuri:
| Miranda27 a răspuns:

Pe iepurita mea am dus-o la monta in 1 iulie si a fatat in 1 august, deci a ta va fata in 1 septembrie. Nu trebuie sa ii asezi cuib (pentru fatatre), isi face ea din propriul ei puf (o sa vezi ca isi smulge puf de pe ea cam in 29 august si isi face in el "o gropita" in care va fata puii, dupa aia ii acopera cu puf). Daca vrei sa o ajuti pune-i in 29 august sau chiar in 1 septembrie dar dimineata niste fân, pe balcon, in cusca sau unde ii este locul.
Iepurita va amesteca puful ei, cu fânul poate si isi va face un loc de fatare.
De obicei iepuritele fata noaptea, si nu ai voie sa atingi puii decat dupa sase zile. Sper ca te-am ajutat happy.

| TheBoY a răspuns:

Am si eu iepuri. Daca a fost la imperechere pe 1 august atunci trebuie sa nasca pe 1 septembrie, ar trebui sa ii asezi cuibul pe 28-29 august, dar ea si-l face singura in 30 minute si isi lasa si puf.

| adrybubuok explică:

Multumesc. amandoi mi-ati dat niste raspunsuri care sa ma lamureasca.