| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca motanul apuca sa marcheze teritoriul inainte sa fie castrat o sa faca asta si dupa ce il castrezi?

8 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Da, al meu si acum dupa ce l-am castrat mai face nabadai, din pacate.

| cornelia_7230 a răspuns:

Am motani castrati. Nu marcheaza teritoriul, desi unul din ei o facea inainte si e logic asa. Marcarea teritoriului se face atunci cind exista contracandidati in acelasi areal, la o femela care mai este si in calduri. Daca dupa castrare nu mai are atractie pentru femele, de ce ar mai marca teritoriul?

| vololo a răspuns:

Sigur si precis, castrat si testat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur, cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. dupa ce e castrat nu-l mai intereseaza sa-si cheme perechea.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Da, e o chestie ce face parte din comportamentul animalelor, uin general

| Laura08 a răspuns:

Nu este o regula... De obicei, si cei mai agresivi motani care au apucat sa isi marcheze teritoriul inainte sa fie castrati, inceteaza. Depinde mult cat timp a marcat inainte sa fie castrat, de relatia pe care o are cu cei din jur, daca mai sunt si alti motani prin preajma si pana la urma, de la exemplar, la exemplar. O parte din medicii veterinari recomanda castrarea dupa ce motanul incepe sa isi marcheze teritoriul.

| jaya a răspuns:

Depinde foarte mult de varsta motanului, caracterul lui, daca este usor de "dresat" sau nu. Probabil ca, daca a reusit sa treaca prin "experienta iubirii" va mai face acest lucru si dupa ce il castrezi. Dar fii optimista si explica-i ca nu e voie. Foloseste metode diverse pentru a-l convinge(ex. nuiaua din hartie de ziar...). Si eu am avut un motan pe care l-am castrat, dar avea varsta de9 luni nu apucase sa-si marcheze teritoriul. Parerea mea este ca daca relatia cu motanul nu este una simpla- tu in functia de stapan, motanul- de supus- atunci cu siguranta o sa-l poti ajuta sa se dezvete de acest obicei.