| anonomam a întrebat:

E bine sa dai Nurofen la o pisică?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E facut pentru oameni nu animale

| Adry05 a răspuns:

Eu îmi amintesc că a mea când era mică a avut febră și mi-a zis veterinaru să-i dau nurofen pentru copii sirop cu siringa și nu i-a făcut rău

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i bine si nici indicat.
Du pisica la veterinar si ii va prescrie veterinarul medicatia necesara lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz, nici medicamente umane și nici în doze umane. O omori.
Gândește-te la gramajul unei pastile de nurofen. Este pentru un om mediu de 60 de kg de exemplu. Pisica are 1 kg. Astfel chiar pisată și băgată în mâncare îi dai o doză ca și cum tu ai înghiți 60 de pastile de o dată. Nu faci așa ceva dacă îți iubești pisica. De aceea există doctori de pisici.

| JicaContra a răspuns:

Fara "binecuvantarea" veterinarului, DE CE sa faci "experimente" din astea
de exemplu paracetamolul este otrava pentru caini, pentru ca ficatul lor pur si simplu nu pot sa il proceseze

| Dana1999 a răspuns:

Chiar dacă veterinarul ti ar zice sa i dai, nurofen/ibuprofen poate da oricui alergie sau reacții adverse puternice, cum este ulcerul.

| AndreeeaDeeenisa a răspuns:

Nu cred ca este indicat.Nu ai de unde stii cum reactioneaza corpul ei la Nurofen.Si eu am catelul care tuseste am mers la doctor/farmacie de animale si mi-au prescris niste pastile, momentan astept sa vad daca ii trece, iti sugerez acelasi lucru, daca nu functioneaza cu pastile mergi cu ea la veterinar, poate este racita la plamani