| SadBoyForever a întrebat:

Este adevărat că un câine când e mic până în 4 luni nu are voie să mănânce oase?

Dacă din greșeală a mâncat un os de pui are șanse să mai scape cu viață?

Ce putem face dacă vedem că mâine cățelul nostru se simte rău?

Astăzi când eram la bunici, bunicii mei care au peste 70 de ani au mâncat carne la masă și mi se pare că au aruncat oasele la cățel iar eu nu am realizat deoarece nu am știut, însă acasă mama a spus că un cățel născut de curând nu are voie să mănânce oase.

Ce putem face?

Veterinarul îl poate face cu vreo injecție pe cățel că să-și revină?

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Da, este adevarat deoarece el nu are stomacul format si acestea ii perfora stomacul.

Pana face o jumatate de an nu ar trebui sa ii dai oase.

| Felys a răspuns:

Oasele pot perfora intestinele si atunci nu mai scapa indiferent ce vei face,ideal ar fi fost ca imediat dupa ce ai vazut ca a mancat oase sa mergi urgent la medic sa il faca sa le vomite dar daca nu ai facut asta roaga-te sa scape de data asta:Cainele este mult prea mic pentru oase, e ca un bebelus caruia i se dau mancaruri grele.Iar pe viitor, dupa un am poti sa ii dai oase numai daca este caine de talie mare daca e mic, nici nu intra in discutie sa ii daioase cu atat mai mult de pui care se sparg si inteapa stomacul, intestinele

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Trebuie sa ai mare grija.
Al meu are 2 ani si nu ii dau.
Vezi ce face, poate nu ii va fi rau. Posibil sa nu aiba nimic daca nu a mancat multe. Depinde si de organismul lui.

| florintudor1234 a răspuns:

Si cainele meu a mancat oase cand avea 2-3 luni da nu a murit s-a simtit rau si a vomitat, da dupa aia a fost ok(daca se simte rau in continuare dul la veterinar si vezi ce iti zice)(funda?)