| Denisa978 a întrebat:

Este foarte greu de întreținut o pisica? Mă puteți ajuta cu o lista de lucruri pentru ea
sau nu știu ce face o pisica?

6 răspunsuri:
| Mynameis93 a răspuns:

Nu e un lucru tocmai simplu,dar e foarte frumos să ai o pisică în casă.În primul rând,dacă este pui, din casa ta nu trebuie să lipsească lăpticul, sau mâncarea(atenție, boabe pentru puiuți).Au nevoie de lădiță, trebuie dresate să facă la lădița pp.Trebuie să îi faci vaccinuri dacă vrei să fie sănătoasă. Trebuie să cureți după ele, pentru că lasă super mult păr.Şi cel mai important, au nevoie de multă multă iubireee.Nu mai are rost să spun cum se comportă o pisică deoarece au apus deja cei dinaintea mea. Sper că te-am ajutat. Fundă? Xoxo

| GrecuMariaaa a răspuns:

Are nevoie de mancare uscata si ladita in primul rand. Pentru a curata nisipul iti trebuie o lopatica.
Eu le dau pisicilor mele bobitele Purina.
Ii trebuie un patut, sau poate sa doarma cu tine. Eu am luat o cutie de carton, am facut o intrare si am pus inauntru ceva moale pe care sa stea.
Daca nu te descurci cu banii poti in loc de litiera din plastic sa pui o cutie mai mare de pantofi.
Iti trebuie doua boluri: unul pentru apa si unul pentru mancare.
E bine sa diversifici mancarea pisicii din cand in cand. Nici tu nu mananci aceeasi ciorba in fiecare zi.
Te costa intre 50-90 de lei mancarea pentru o pisica pe luna.
Daca adopti pisica, trebuie sa o deparazitezi intern si extern. O pastila contra viermilor costa in jur de 20 lei. Ii dai jumatate o data si peste 10 zile cealalta jumatate.
Daca sta in curte trebuie deparazitata periodic.
Trebuie pe urma sa ii faci primul vaccin, care e in jur de 35 de lei. Niciodata sa nu duci animalul noaptea la clinica decat daca e ceva grav, deoarece costa dublu consutatia. Intreba oamenii din orasul tau la ce veterinar isi duc animalele, cauta preturile mici.
Carnetul de sanatate costa 10-20 de lei si ti se da dupa ce ii faci primul vaccin.
Daca vrei ca mobila ta sa ramana intrega cumparai un stalp de ascutit gherutele.
O pisica e ca un copil mic, daca tipi la ea o sa devina din ce in ce mai salbatica. Poarta-te dragut cu ea, joaca-te cu ea. Nu o obisnui sa muste. Daca vrea sa faca asta pleaca din camera. O sa intreleaga ca te ai suparat.

| Madu1209 a răspuns:

Nu e tocmai usor, mai ales daca e pui.Depinde si pisica. Unele sunt mai independente si au nevoie doar de mancare si cineva care sa le curete ladita,altele au nevoie de multa atentie si vor mieuna in continuu daca le lasi singure(asta pateam eu cu pisica mea camd era pui)le trebuie ladita cu nisip,mancare speciala de pisici(pentru juniori daca are sub un an)apa, jucarii, ceva de zgariat pentru ca au nevoie sa isi "pileasca" gherutele, eventualt si un loc numai al lor in care sa se "ascunda" pentru ca le place sa mai aiba niste intimitate, mai ales daca se afla intr.un loc nou. Oentru pisici e foarte greu si stresant sa isi schimbe locuinta.Ar fi bine sa ii faci si un control veterinar pentru inceput...cam atat cred.Reoet,depinde de pisica, unele vor avea nevoie de foarte multa atentie.

| Madu1209 a răspuns (pentru Madu1209):

Mi-am mai amintit niste lucruri:
-nu o forta niciodata sa faca ceva (gen sa manance sau sa stea intr-un anumit loc), pisicile detesta asta si pe langa faptul ca la streseaza, o sa duca la o relaite proasta intre tin e si animalutul tau
-este important pentru sanatatea lor psihica sa se joace in fiecare zi, de asta trebuie sa aiba jucarii si sa te mai joci si tu cu ea 5-10 minute pe zi(daca ai de gand sa faci asta cu mainile goale te sfatuiesc sa porti manusi pentru ca de multe ori zgarie si musca, desi nu vor sa te raneasca)
-facutul la ladita n.o sa fie prea greu.ele simt nevoia din instinct sa sape o gropita in care sa faca, apoi sa o acopere, dar e de datoria ta sa le prezinti lada.Cand mi-am adus eu pisica acasa mieuna de disperare pentru ca nu stia unde sa faca, in final a incercat sa sape in covor si a facut pipi pe el, apoi am luat-o si am pus-o pe nisipul din lada si a facut numarul 2.
-trebuie sa le cureti ladita mai mereu, nai ales daca au facut cacut, nu le place nisipul murdar.Nu trebuie sa-l arunci pe tot, poti sa iei doar partea murdara.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Madu1209):

Lolhappy

| Madu1209 a răspuns:

Daca te gandesti sa-i mai dai ceva de mancare si din frigiderul tau, verifica mereu inainte pe net daca e sigur, pentru ca sunt multe alimente de ale noastre extrem de periculoase pentru pisici!